Pumpanje 1

Da nije stvarno, delovalo bi kao u nekoj kozeriji – nadležni za rešavanje problema nastalih oko početka radova na gradnji benzinske pumpe u beogradskom naselju Stepa Stepanović obavestiše javnost da im je premijer lično odobrio da se odustane od sporne gradnje.

Na taj način, direktor Građevinske direkcije i predsednik Gradske opštine Voždovac, saznajemo iz njihovih saopštenja, pristali su da im „bolji život svih građana i zalaganje za njihove interese“ bude cilj, naravno, zajednički sa Vladom Srbije. Na tome su i mnogo zahvalni, jer kako reče pomenuti čelnik opštine: „Hvala premijeru Vučiću na razumevanju i vremenu koje je uspeo da odvoji za rešavanje problema stanovnika naselja Stepa Stepanović“.

Tako će i stanovnici ovoga naselja, koji su više puta protestovali zbog gradnje pumpe biti zahvalni premijeru i predsedničkom kandidatu, koji vedri i oblači na sve strane, iako nema vremena za sve ovozemaljski stvari. Jer da ima, verovatno bi se umešao u pomenuto pumpanje još pre nekoliko godina, kada se otvorio problem sa ovom benzinskom stanicom.

A mogao je da se umeša i u malo „mlađu“ tarapanu u Bosilegradu, gde su pre više od godinu dana građana tražili intervenciju Vučića iz suprotnih razloga – da se sačuva pumpa u ovom gradu. Doduše u tom sporu dve strane su bili opštinsko rukovodstvo, koje hoće i pored dvadesetak postupaka izvršenja da sačuva benzinsku stanicu u vlasništvu opštine (?!) i privatnik koji je kupio pumpu i lokalni naprednjaci sa druge strane, koji isto hoće pumpu, ali da ne bude pod kapom opštinara. Suviše zamršeno, izgleda i za premijera, jer po poslednjim vestima slučaj te pumpe će izgleda morati da „ide“ u Strazbur.

Kratki opis oba primera pokazuje i kako se svevišnji pojavljuje kao vrhovni arbitar po jednostavnom ključu, kad „pumpanje“ za izbore zatreba, ili koliko je bitno zbog broja glasača. Ono što je osnov svih sličnih sporova koji ne moraju to budu, jesu „institucije sistema“ koje, vidimo, baš ne deluju „brže, jače i bolje“ nego kako kom novčaniku i moćniku odgovara. A Generalni urbanistički plan i ostalo važni gradski akti? Pa tu je da se menjaju (u beogradskim okvirima izmenama GUP-a i usvajanjem desetak planova regulacije masovno su izvršene promene namena slobodnih zelenih površina) kako kome odgovara, počev od Savamale, pa do nekih tamo parkića. A nisu ih menjali „žuti“, nego ljudi bez boja i stručnosti u pomenutim institucijama, pod „naprednom“ kapom. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari