Šta može OEBS? 1

„Srbija je već pozvala OEBS i ODIHR da prate izbore, da prate šest meseci unapred i da zajedno sa nama donose zaključke. Nemamo nikakav problem sa tim. Znate, nekome možete da pomognete, nekome ne možete. Ali narod da prevarite ne možete lako“, poručio je predsednik Aleksandar Vučić u nedelju u Titelu.

Predsednik Nove stranke Zoran Živković je dan kasnije novinarima rekao da je proverio i dobio nezvaničnu potvrdu da je Misija OEBS-a pozvana i da će šest meseci unapred pratiti izborne radnje. „To je dobro“, ocenio je Živković.

OEBS se, pak, oglasio u sredu. U pisanom odgovoru televiziji N1, iz te organizacije naveli su da još nisu dobili zvaničan poziv da prate predstojeće parlamentarne izbore u Srbiji, s obzirom da još uvek nije određen datum njihovog održavanja. Iz OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) objasnili su da poziv za posmatranje izbora stiže tri-četiri meseca pre nego što budu održani tako da, kako su naveli, ne očekuju da im se srpski zvaničnici obrate još neko vreme.

Predstavnici stranaka koje čine Savez za Srbiju, čini se, ne dele umereni optimizam Zorana Živkovića u vezi dolaska OEBS-ovih posmatrača. Zoran Lutovac, predsednik DS-a, kazao je da dolazak OEBS-a ima smisla tek kada se ispune uslovi za slobodne i poštene izbore. Prema njegovim rečima, neophodno je implementirati predloge nezavisnih stručnjaka u oblasti medija, izbornog procesa i izborne administracije, a posmatrači bi onda bili zaduženi da nadgledaju da li se to sprovodi u praksi.

Lider Dveri Boško Obradović podsetio je da je OEBS i do sada posle svakih izbora u poslednjih sedam godina pravio izveštaj i davao preporuke koje Vučićeva vlast nikada nije ispoštovala. Zbog toga, kako je ocenio, novi OEBS-ov izveštaj koji će biti objavljen šest meseci po završetku izbora ništa ne znači. Borko Stefanović, potpredsednik Stranke slobode i pravde, poručio je da vladajući režim zapravo u javnosti pokušava da stvori utisak kako je spreman da se bavi unapređenjem izbornog procesa.

Kada se sve sabere i oduzme, čini se da dolazak OEBS-ovih posmatrača „ne škodi“ ali, baš kako kaže Lane Gutović u kratkoj televizijskoj formi, „ono što ne škodi ne može ni da ti pruži neko veliko zadovoljstvo“. OEBS ne može da obezbedi fer uslove i poštovanje zakona pre samih izbora, već da dokumentuje nepravilnosti i da preporuke onda kada je glasanje okončano. Kolika je „vajda“ od toga?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari