Trampovi obrti 1

Nepredvidljivost je dobro poznata osobina predsednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa.

Svet je otkako je Tramp stupio na dužnost u januaru 2017. video razna, iz evropske perspektive pretežno neprijatna iznenađenja. Proteklih dana on je, međutim, izgleda uspeo da nadmaši samog sebe poigravanjem sa pitanjem Severne Koreje. Dobra vest je da se ništa strašno nije dogodilo, što je važno budući da je reč o odnosima između dve nuklearne sile.

Za manje od 24 sata Tramp je na kraju prošle nedelje od odluke da otkaže samit sa Kim DŽong-unom u Singapuru planiran za 12. jun – delom zbog toga što je jedna severnokorejska zvaničnica potpredsednika Majka Pensa nazvala idiotom – preko pretnje razornim američkim oružjem, došao do toga da se plan o samitu 12. juna „oživi“. I na tome se uveliko radi.

Pre nego što je prvobitno samit otkazan, u Americi je već skovan novčić sa likovima Trampa i Kima kao mirotvorcima koji će svet izbaviti od potencijalne nuklearne katastrofe. U suvenirnici Bele kuće prodavan je po ceni od 24.95 dolara. Kada je Tramp samit otkazao, cena je spuštena na 19.95 dolara. Možda su u pravu oni koji tvrde da Tramp hoće dogovor s Kimom samo da bi dobio Nobelovu nagradu za mir, jer zašto Obama može, a on ne. Pojedini veruju da bi jedini rezultat samita u Singapuru bile „fantastične“ slike.

Ali još nije sigurno da će samita uopšte biti. U nedelju su, saopšteno je u Vašingtonu, u Severnu Koreju otputovali američki „tehnički i diplomatski stručnjaci“ u pokušaju da spasu samit. Pregovori su počeli i u Singapuru. Prethodno je predsednik tvitovao: „Verujem da Severna Koreja ima sjajan potencijal i da će jednog dana biti velika ekonomska i finansijska nacija. Kim DŽong-un se samnom slaže oko toga. Biće tako!“

Neizvesnost je još veća u pogledu ishoda samita, ako se i održi. I to ne samo zbog Trampa. Jer, SAD od Severne Koreje traže potpunu denuklearizaciju, dok je nejasno da li su, zajedno sa Južnom Korejom, spremne da i same naprave ustupke u smislu razoružanja na poluostrvu. Navodna spremnost Kima da se s tim složi prirodno je, još u početku čitave priče o susretu sa Trampom, prirodno dovela do pitanja: da li je on severnokorejski Gorbačov?

U Americi vlada veliki skepsa u tom smislu. Vreme za samit ističe, šta će se dogoditi ne zna niko. Lopta je, izgleda, u Kimovom dvorištu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari