Beograd ipak neće dobiti novu palatu 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

List Vreme 12. jula 1940. godine pisao je nepovoljnom građevinskom tržištu koje bi moglo da ugrozi izgradnju Palate Penzionog zavoda za službenike. List Pravda istog dana izveštava o predsedničkim kandidatima na predstojećim izborima u Americi.

Usled nepovoljnih prilika na građevinskom tržištu Beograd može biti uskraćen za jednu palatu, navodi  list Vreme.

Prethodno kupljen plac, na kom se nalazio bioskop Odeon, trebao je biti mesto Palate Penzionog zavoda za službenike. Raspisana je licitacija za podizanje ovog zdanja na uglu Miloša Velikog i Kraljice Natalije.

Beograd ipak neće dobiti novu palatu 2
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Kolebljivost cena, kao i problem sa nabavkom dovoljne količine građevinskog materijala uticali su na minimalan odziv.

Penzioni zavod primio je samo jednu ponudu za izgradnju palate, jer se veliki broj građevinskih preduzeća plašio mogućih dodatnih skokova cena.

Takvi uslovi doveli bi preduzeća u nepovoljan položaj jer predstavljaju velike materijalne gubitke i moguće raskidanje ugovora.

Usled ovakvog razvoja situacije sudbina projekta ostaje neizvesna. Očekuje se konačna odluka zavoda o mogućem ponovnom raspisivanju licitacije.

Kupovina već postojeće palate postoji kao opcija, ukoliko se pronađe adekvatna građevina za potrebe fonda.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Pravda piše o borbi demokratske i republikanske partije u trci za novog predednika Sjedinjenih Američkih Država.

Beograd ipak neće dobiti novu palatu 3
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Krajem juna u štampi su pominjana razna imena koja predlažu frakcije ovih stranaka. Kako svaka frakcija izlazi sa svojim kandidatom, pored samozvanih kandidata, do sada se izdvaja 12 potencijalnih predsednika.

Sadašnji predsednik Unije Frenklin D. Ruzvelt je prvi na list ličnosti koje imaju najveće šanse za pobedu.

On je u svojoj 28. godini postao senator, a sa 34 državni sekretar za ratnu mornaricu. Nakon gubitka na izborima posle rata postao je guverner savezne države Njujork. Pripada frakciji demokrata.

Glavni državni tužilac Njujorka, Tomas Edmond Divej, visoko se kotira na ovoj listi. Pokupio je simpatije naroda nakon što je ugušio širenje gangsterkog terora.

Iako je najmađi kandidat sa svoje 34 godine, zaslužan je za procesuiranje uglednih političara koji su svojim prljavim poslovima radili na štetu države. Pripadnik je republikanske stranke.

Paul Moris Mak Nat poneo je titulu „najlepšeg političara Amerike“. Guverner Filipinskih ostrva, pripada reakcionarnom delu Ruzveltove stranke. Modernih je shvatanja, politički obrazovan i upoznat sa privrednim prilikama Amerike.

Među ostalim kandidatima nalaze se Robert Alfonso Taft, Džems Alojznus Ferli, Vendel Vilki, Kordel Hal, Džozef Martin i Džon Nansi Gerner.

Celokupno izadnje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari