BIRODI: Odluke REM o monitoringu tri televizije bile bi protivzakonite 1Foto: Pixabay/Engin_Akyurt

Biro za društvena istraživanja (BIRODI) ocenio je danas da bi eventualne sankcije koje bi Republička agencija za elektronske medije (REM) izricala novim emiterima bile protivzakonite, kao i da bi sudsko osporavanje odluka REM-a dodatno urušilo integritet tog tela.

REM je na sednici održanoj ove nedelje uveo u redovan nadzor televizije N1, Nova S i Al Džaziru, kao televizije „koje imaju značajnu gledanost“, saopštilo je regulatorno telo.

BIRODI je zbog toga pozvao REM da javnost upozna za razlozima uvođenja novih emitera u monitoring izveštavanja, kao i da saopšti zašto ne promeni metodologiju nadzora i primeni preporuke tela Evropske unije.

Po tim preporukama, REM bi trebao da meri ne samo vremena zastupljenosti aktera u medijima, već i način predstavljanja aktera od strane medija, donosno da li je izveštavanje bilo pozitivno, neutralno ili negativno.

„Dominacija diskrecionog postupanja Saveta REM-a i zanemarivanje vladavine prava od ove institucije pravi komesarsko telo u službi stranaka koje su u Narodnoj skupštini izabrale članove Saveta REM-a i od emitera od čijeg plaćanja obaveza prema REM-u zavisi njegov finasijski opstanak. Ovakvim postupanjem aktuelni saziv Saveta REM ulazi u ‘hajdučku fazu’ delovanja“, ocenjuje BIRODI.

U saopštenju se dodaje da je BIRODI od 2016. godine u svoj monitoring uključio TV N1, jer je svojom programskom šemom bila „dobar primer za uporednu analizu televizija sa nacionalnom pokrivenošću“, koje, kako ocenjuje, imaju sve manje sadržaja u funkciji demokratskog dijaloga u Srbiji, a sve više „promocije i propagande“.

„(To) je moguće jedno utvrditi merenjem tonaliteta izveštavanja, a što REM dobija da prihvati“, zaključuje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari