Čeka li Mladića doživotni zatvor? 1Foto: EPA-EFE/PETER DEJONG / POOL

U Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove (Mehanizam) u Hagu sutra će biti izrečena pravosnažna presuda Ratku Mladiću, nekadašnjem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS).

Haški tribunal je Mladića 22. novembra 2017. godine prvostepenom presudom osudio na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida u Srebrenici, progona muslimana i Hrvata, terorisanja građana Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanja za taoce pripadnika UNPROFOR-a, ali ga je oslobodilo krivice za genocid u još šest bosanskih opština.

Konačnu presudu, koja je zakazana za 15 časova, doneće sudije Žalbenog veća, predsedavajuća Prisca Matimba Nyambe, i članovi Aminatta Lois Runeni N’gum, Seymour Panton, Elizabeth Ibanda-Nahamya i sudija Mustapha El Baaj.

Inače, Apelaciono veće suda odobrilo je u petak zahtev advokata Branka Lukića i Dragana Ivetića da Mladića na izricanju presude, umesto njih, zastupa pravna savetnica Peta-Luiz Bagot (Peta-Louise Bagott).

Podsetimo, u avgustu prošle godine podnete su žalbe na prvostepenu presudu. Tužilaštvo je zatražilo da se Mladić osudi i za genocid u opštinama Prijedor, Sanski Most, Foča, Kotor-Varoš, Ključ i Vlasenica, dok su njegovi branioci tražili da se on oslobodi ili da mu se ponovo sudi.

Edvin Kanka Ćudić, koordinator sarajevskog Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije, ukazuje za Danas su tokom perioda traganja, hapšenja i suđenja Mladiću izrasle generacije mladih osoba.

– Životi tih omladinaca obilježeni su pričama o Ratku Mladiću. Ne zaboravimo i onu djecu koja su ubijena 1995. godine. I oni bi danas imali 25 i više godina. Iz tog razloga kazna Ratku Mladiću treba biti doživotni zatvor. On je upropastio, raselio i poubijao na hiljade života, ne samo onih koji su ga zapamtili kao zločinca, nego i onih koji su odrastali u vjerovanju da će on nekada biti uhapšen – Ističe Ćudić

Prema njegovim rečima, poražavajuće je što prvostepenom presudom Mladić nije osuđen i za genocid u drugih šest opšina u BiH.

– To bi pokazalo kontinuitet genocida i etničkog čišćenja u Bosni. Ipak, moramo znati, da ni međunarodna zajednica nema toliko hrabrosti. Ona je isto kasno reagovala. Dijeli dio odgovornosti za sve ono što se događalo na Mladićevom vrhuncu moći, ali i post-mladićevom periodu. To je ona danas BiH koju Milorad Dodik želi proglasiti nefunkcionalnom. Zbog toga je potreban takav vid kazne. Da zločini genocida ne budu nagrađeni – naglašava Ćudić.

Zbog pandemije korona virusa, ali i zdravstvenog stanja Mladića, okončanje sudskog procesa je nekoliko puta odlagano, tako da je bivši komandant VRS poslednji put u sudnici bio u avgustu prošle godine, i to za vreme rasprave o žalbama na prvostepenu presudu. Haški tribunal je prvu optužnicu protiv Mladića podigao u novembru 1995. godine. On je u bekstvu bio sve do kraja maja 2011. godine kada je uhapšen u selu Lazarevo kod Zrenjanina. Potom je izručen u Hag.

Sutra i sednica SB UN

Sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj će biti predstavljen izveštaj Međunarodnog rezidualnog mehanizam za krivične sudove u Hagu, glavnog tužioca Serža Bramerca i predsednika Karmela Ađijusa, u kojem se očekuje, prema ranijoj najavi predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kritika rukovodstva Srbije zbog nepostupanja po obavezujućem nalogu za izručenje funkcionera Srpske radikalne stranke, Petra Jojića i Vjerice Radete.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari