Dekan Ranković povredio Kodeks profesionalne etike 1Foto: Ivan Međedović

Dekan Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta jerej Zoran Ranković mogao bi da bude lišen ove dužnosti i prava da ubuduće bude u organima i telima Univerziteta u Beogradu i na PBF-u, ukoliko više univerzitetske instance potvrde rešenje Odbora za etička pitanja od 30. novembra, kojim se Rankoviću izriče mera javne opomene zbog „povrede Kodeksa profesionalne etike“.

Njemu se na teret stavlja kršenje člana Kodeksa o zakonitom i nepristrasnom obavljanju profesionalnih obaveza.

On ima pravo da se u roku od osam dana od prijema rešenja žali drugostepenoj instanci – Etičkom odboru UB, koji donosi konačnu odluku.

Dekan Ranković izjavio je juče za naš list da nije dobio rešenje Odbora za etička pitanja zbog čega nije mogao da žali.

On nije želeo da komentariše najave iz uprave UB da će PBF 16. decembra biti jedna od tačaka dnevnog reda na sednici Senata.

Odbor za etička pitanja UB odluku o javnoj opomeni dekanu Rankoviću doneo je na sednici održanoj 4. novembra, a na osnovu odvojenih zahteva profesora Rodoljuba Kubata, koji je u međuvremenu dobio otkaz na PBF-u sa dekanovim potpisom, i Radomira Saičića sa Hemijskog fakulteta.

Oni su tražili proveru poštovanja Kodeksa profesionalne etike UB prilikom izbora članova Saveta PBF na sednicama Nastavno-naučnog veća ovog fakulteta u oktobru 2018. i maju 2020. godine.

Zajedno sa Rodoljubom Kubatom zahtev ovom Odboru u julu ove godine podneo je i vanredni profesor PBF Dragomir Sando, ali je kasnije povukao potpis, kako se spekuliše, pod pritiskom pokojnog patrijarha Irineja i Sinoda SPC.

Prema oceni Odbora za etička pitanja, tokom rešavanja problema legalnog izbora članova Saveta PBF iz redova NNV PBF u koji je od prošle godine uključena i rektorka UB Ivanka Popović, dekan Ranković od svog izbora na ovu funkciju u decembru 2019, napravio niz prestupa koji se kose sa Kodeksom profesionalne etike UB kad je reč o „dužnost članova univerzitetske zajednice da svoje profesionalne obaveze i univerzitetske dužnosti obavljaju u skladu sa zakonom i nepristrasno“, kao i da „ne smeju da koriste svoj položaj za sticanje bilo kakve koristi ili pogodnosti za sebe ili povezano lice“.

Odbor je konstatovao i da je rekonstrukciju glasanja po sećanju za članove Saveta PBF radi dopune zapisnika iz 2018. na sednici NNV 19. maja 2020. bila nezakonita.

Ako Etički odbor UB potvrdi odluku Odbora za etička pitanja, Rankoviću će prestati funkcija dekana, objašnjavaju u upravi Univerziteta.

Profesor Radomir Saičić tražio je da Odbor za etička pitanja UB razmotri i slučaj doktorske disertacije Boška Erića na PBF.

Na Erića je uprava fakulteta posle verifikacije Rankovićevog mandata dekana u Senatu UB vršila pritisak da promeni mentora – episkopa zapadnoameričkog Maksima (Vasiljevića), od kog je sredinom 2019. počela serija otkaza na ovoj visokoškolskoj ustanovi zbog povlačenja blagoslova Sinoda SPC.

Univerzitetski Odbor zaključio je da je ovakva praksa na poslediplomskim studijama neprihvatljiva.

Dekan Ranković juče nije želeo da govori o slučaju vladike Maksima, kome je nedavno potpisao otkaz, iako je ovaj redovni profesor na dvogodišnjem neplaćenom odsustvu a, prema crkvenim pravilima, njegov slučaj spada u sporove između episkopa i Sinoda o kojima odlučuje Sveti arhijerejski sabor SPC.

Predsednik (ne)legalnog Saveta PBF mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije (Perić) i dekan Ranković u intervjuima beogradskim medijima povodom otkaza i problema na PBF tvrde da je ova visokoškolska ustanova SPC „žrtva“ pritiska univerzitetske uprave, medijskih manipulacija i glasnih nastupa pojedinih profesora sa drugih fakulteta, koji time prikrivaju nezakonitosti u svojim ustanovama, a što sve ima za krajnji cilj „eliminaciju PBF iz akademske zajednice“.

Lista nastavnika

Imena i prezimena vladike Maksima i Radoljuba Kubata više nisu na listi nastavnika PBF, objavljenoj na zvaničnom sajtu ove obrazovne ustanove. Docent Marko Vilotić, kome je Sinod uskratio blagoslov za rad na PBF-u kad i vladici Maksimu u julu 2019, i dalje je na listi predavača. Vilotić je na neplaćenom odsustvu kao i vladika Maksim, čiji je otkaz zakačen na oglasnoj tabli na PBF-u, ali se spekuliše da mu nije i uručen.

Mitropolit Hrizostom izašao iz bolnice

Predsedavajući Sinoda mitropolit dabrobosanski Hrizostom (Jević) izašao je iz korona bolnice Kliničko-bolničkog centra „Doktor Dragiša Mišović“ u Beogradu, gde se od 4. decembra lečio od kovida-19. Kako se navodi u saopštenju mitropolitovog Kabineta objavljenog na sajtu Mitropolije dabrobosanske „on više nema simptome ovog virusa i dobrog je opšteg stanja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari