Dezinformacije poljuljale poverenje mladih u vakcinaciju 1Foto: EPA-EFE/ ANDREJ CUKIĆ

Oko 12 odsto mladih u Srbiji starosti od 18 do 30 godina primilo je prvu dozu vakcine, dok je njih 7,73 odsto revakcinisano.

Prosečna starost onih koji su vakcinisani je 25 godina – pokazuju podaci Vlade Srbije o procentu vakcinisanih među mladima. Istovremeno u mnogim mestima, procenat vakcinisanih mladih u odnosu na ukupnu punoletnu populaciju ne prelazi deset odsto, dok u deset gradova je manji od pet odsto.

Najmanji odziv mladih je u Tutinu (dva odsto), Mionici (3,6 odsto), Kuršumliji (3,8), Žitorađu (4), Lajkovcu (4,47). Među većim gradovima sa najmanjim odzivom izdvaja se Novi Pazar (4,57).

Ovakav odziv za vakcinaciju, premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je kao loš, zbog čega je juče pokrenuta kampanja koja će biti usmerena upravo prema najmlađim grupama, a koja će se sprovoditi u saradnji sa vodećim muzičkim festivalima u Srbiji, okupljenim pod imenom „Ujedinjeni festivali Srbije.“

Iza te kampanje između ostalog stoji poziv mladima da se vakcinišu kako bi mogli ponovo da posećuju sve one događaje koji su im bili nedostupni prethodnih godinu i više dana. Pri tome se pre svega misli na festivale, za koje je pre nedelju dana rečeno da će biti organizovani nakon 21. juna, ako u Srbiji bude 50 odsto vakcinisanih.

– Srbija je već mesecima jedan od globalnih lidera u masovnoj vakcinaciji. Karika koja fali je veći broj vakcinisane omladine, i mi imamo odgovornost i zadatak da ih motivišemo. Ova kampanja je naš apel mladima da se odazovu na vakcinaciju, kako bismo od 21. juna zemlju mogli da otvorimo za veće manifestacije, koje upravo njima najviše nedostaju… Cilj je ambiciozan, ako se mladi odazovu u dovoljnom broju, imamo mogućnost da ga ispunimo, poručila je premijerka.

Komentarišući moguće efekte ovakve kampanje za Danas, psiholog Uroš Savić Kain kaže da ona može da pomogne da se ostvari zacrtan cilj od 50 odsto vakcinisanih.

– Mladi su osetili da je njihovo mentalno zdravlje pogoršava, jer nemaju normalnost na koju su navikli, odnosno uskraćena su im između ostalog i kulturna dešavanja na kojima mogu da izraze sebe i povežu se sa ljudima. Možda se ovakav vid kampanje čini neozbiljnim na kraće staze, ali mislim da nije loše ako nam je cilj da imamo 50 odsto vakcinisanih, navodi Kain.

Istraživanje o stavovima mladih o vakcinaciji koje je krajem aprila sproveo Novi treći put, pokazalo je da je među aktivnim i svršenim studentima do 29 godina najviše onih koji još uvek nisu sigurni da li će primiti vakcinu. Jedan od razloga koji su naveli za svoju neodlučnost bili su negativan i konfuzan uticaj medijskog izveštavanja o pandemiji i Kriznog štaba.

Istovremeno, ispitanicu su društvene mreže prepoznali kao najčešći kanal za širenje dezinformacija, ali bez obzira na to, najveći deo studenata navodi da su i društvene mreže barem u malom procentu uticale na formiranje njihovog stava.

Uroš Savić Kain, koji je učestvovao u istraživanjima na koji način deluju lažne vesti, smatra da je širenje dezinformacija na internetu odigralo bitnu ulogu u stvaranju nepoverenja u vakcine među mladima, jer, kako kaže, „jednom plasirana netačna informacija nastavlja da utiče na ponašanje i mišljenje i nakon što se pokaže da je ona lažna“.

– To znači da je svako deljenje dezinformacija opasno jer one ostaju pothranjenje u pamćenju i nastavljaju da igraju ulogu u donošenju odluka. Zato je veoma važno podstaći mlade da se oslanjaju pre svega na zvanične izvore informisanja, a da sve ostale posmatraju kao sekundarne, kaže Kain. On dodaje i da je podjednako bitno jasno preneti poruku da vakcine ne štite 100 odsto od obolevanja, ali da su sve vakcine koje su do sada ispitivane pokazale da štite od smrtnih ishoda.

– Stvorila se pogrešna percepcija da vakcinisani ne mogu da obole. I onda kada su se pojavili primeri onih koji su primili vakcinu a potom i oboleli od kovida, to je poslužilo kao argument za tvrdnje da vakcine nisu delotvorne. Treba jasno reći da vakcine zapravo štite odnosno smanjuju rizik od fatalnih ishoda, ističe Kain.

Iz Ujedinjenih festivala Srbije juče su inače poručili da će kampanja delovati u dva pravca: „Neću više da igram / vrtim / sviram sam(a)“, koja je usmerena prema svima kojima nedostaju koncerti i festival, i „Ima li neko bolju ideju“, namenjena svima onima koji nisu sigurni da je vakcinacija najbolji put za izlaz iz pandemijske krize. Zajedničko za oba smera je slogan „Vakcina je jedini način da ponovo budemo zajedno“.

Prethodnih dana epidemiolozi su upozoravali da se mere ne smeju prerano popustiti, te da bi održavanje masovnih okupljanja smelo da se dozvoli tek kada se vakciniše znatno veći broj ljudi i kada broj novozaraženih bude na nivou od nekoliko desetina dnevno.

Gde je najveći odziv

Najveći odziv zabeležen je u Starom gradu gde je 33 odsto vakcinisanih mladih u odnosu na ukupnu punoletnu populaciju, slede Vračar (32,9 odsto) i Savski venac (29,6). Među gradovima izdvajaju se Novi Sad (17,43 odsto) i Niš( 16,72 odsto).

Paunić: Za akademce Fajzer i Sinofarm

Epidemiološkinja u Studentskoj poliklinici Mila Paunić kaže za Danas da među studentima postoji interesovanje za vakcine. „Mi smo dosad u Studentskoj poliklinici dali 9.000 doza vakcina. Na početku jeste bilo veće interesovanje, ali daleko od toga da ono više ne postoji. Pri tome, značajan broj studenta primio je vakcinu u domovina zdravlja ili na vakcinalnim punktovima“, navodi Paunić, dodajući da se u Studentskoj poliklinici daju Fajzer-Biontek i Sinofarm vakcina.

Kovačević: Dati mladima nadu

Osnivač i direktor EXIT festivala Dušan Kovačević istakao je juče da su mladi u prethodnom periodu bili nazivani svakakvim imenima, kritikovani da su neodgovorni i razlog razbuktavanja epidemije. To, kako je rekao, nisu poruke koje šaljete ako želite mlade na vašoj strani. „Umesto toga, potrebno je dati im nadu, optimizam i viziju povratka normalnog života, što je njima glavna motivacija da se vakcinišu. Imajući u vidu naš uspeh u masovnoj vakcinaciji, Srbija treba da se nađe rame uz rame sa zemljama pobednicama nad pandemijom, kao što su Amerika, Kina, Britanija, Izrael i druge, koje uveliko ukidaju sve restrikcije, vraćaju svoje koncerte i festivale… Izlaz je na dohvat ruke, potrebno je da se svi vakcinišimo i sve ovo postaće realnost. Od nas zavisi“, rekao je Kovačević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari