Diplomatski problem sa Rumunijom zbog Gice? 1

Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je odluku Višeg suda i odbio zahtev Rumunije za ekstradiciju rumunskog biznismena Sebastijana Gice, rečeno je Danasu u Apelacionom sudu.

Kako se dodaje u odgovoru Apelacionog suda, taj sud je „po službenoj dužnosti, a saglasno Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, ispitao da li su ispunjene procesne pretpostavke navedene u rešenju prvostepenog suda u kome je konstatovano da je MUP uspostavio azil prema ovom državljanin Rumunije“.

„Po nalaženju Apelacionog suda, imajući u vidu odredbe Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, a posebno činjenicu da je rešenjem MUP-a usvojen zahtev za azil u RS ovom državljanin Rumunije zbog pretnje progona u zemlji porekla usled političkog mišljenja, zbog čega je po nalaženju tog organa utvrđeno da Gica ispunjava uslove za dobijanje azila u RS u obliku utočišta“, piše Apelacioni sud u odgovoru. Dodaje se da je to, „prema pravilnom zaključku prvostepenog suda, sa razlogom zasnovano mišljenje da je izdavanje okrivljenog zatraženo zbog krivičnog dela iz opšteg prava radi gonjenja istog zbog političkih ubeđenja pri čemu bi, takođe, položaj okrivljenog usled postojanja svih navedenih okolnosti, u slučaju izručenja Rumuniji, bio pogoršan“.

„Usled toga je prvostepeni sud, u skladu sa Evropskom konvencijom o ekstradiciji sa Dodatnim protokolom kojom je izričito propisano da se u tom slučaju izdavanje okrivljenog neće odobriti, doneo odluku o odbijanju za izdavanje okrivljenog pravosudnim organima Rumunije“, zaključuje Apelacioni sud.

Gica je u Srbiji optužen za nelegalan ulazak i falsifikovanje slovenačkog pasoša, na osnovu kojeg je i ušao u Srbiju 2017. Taj postupak se vodi u Prvom osnovnom sudu u Beogradu, a nije prekinut iako mu je Srbija dala politički azil. Od aprila te godine, kada je Gica uhapšen, traje postupak izručenja Rumuniji. Rumunsko pravosuđe ovog bivšeg narodnog poslanika, čiji su poslovi u IT industriji „teški“ više od 100 miliona evra, potražuje od Srbije zbog „korupcijskog slučaja povezanog sa posetom bivšeg britanskog premijera Tonija Blera Rumuniji 2012. godine“. Osumnjičen je i za zloupotrebu poverljivih informacija, mito, kupovinu uticaja i ucenu. Rumunija je za njim bila raspisala međunarodnu poternicu (na osnovu koje je i uhapšen u Srbiji), ali je povukla i odlučila da mu sudi u odsustvu. U međuvremenu, rumunski mediji pronašli su Gicu na letovanju na Svetom Stefanu, a njegov advokat Radoslav Baćović za Danas objašnjava da je Gici vraćen pasoš i da on sada može da putuje gde god želi, pošto je slobodan čovek.

Izvori Danasa iz rumunske vlade navode da Rumunija čeka zvaničnu odluku Srbije (preko međunarodne pravne pomoći u Ministarstvu pravde) o odbacivanju zahteva za ekstradiciju da bi Srbiji uručila zvaničan protest, pošto im je jasno da je MUP Srbije namerno dodelio politički azil Gici da bi sprečio Viši sud, a sada i Apelacioni sud, da ga izruče Rumuniji. Dodatni problem stvara i obrazloženje za dobijanje političkog azila koji je dala Srbija, jer se sumnja u članicu Evropske unije da sprovodi politički progon nad ovim biznismenom, koji je jedno vreme čak bio narodni poslanik i član skupštinskog odbora koji nadgleda aktivnosti rumunske obaveštajne službe. Istovremeno, objašnjava naš izvor, Rumuni su nezadovoljni jer je ta zemlja jedna od pet (Slovačka, Španija, Kipar i Grčka) koje nisu priznale Kosovo kao nezavisnu državu, uprkos žestokim međunarodnim pritiscima.

 Srpska veza

Slučaj Sebastijana Gice je višestruko interesantan jer je on tokom bekstva na svojoj televizijskoj mreži objavio niz snimaka u kojima optužuje rumunske državne tužioce i obaveštajce za korupciju i ucenu, a tvrdi i da „ima dokaze“ da su ucenjivali bivšeg premijera Viktora Pontu, koji je postao državljanin Srbije i počasni savetnik predsednika Vučića. Verovatno je to razlog što se Gica i obreo u Srbiji sa falsifikovanim slovenačkim pasošem na ime Aleksandar Ivanović, smatrajući da će baš preko Ponte dobiti jaku političku zaštitu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari