"Đinđić i Mišković imali vizije - Srbija je jednu ubila, drugu utamničila" 1Foto: Miroslav Dragojević

Nisam želeo da prepustim istoriju poslovanja i privrede Srbije izveštavanju tabloida već da kao vesnik tog procesa zapišem svoju istinu o razvoju biznisa, praksi koju ni profesori ekonomije ne poznaju i ne razumeju, a političari zamišljaju da znaju i pokušavaju da kontrolišu, objasnio je Miroslav Mišković.

Mišković je govorio na svečanom predstavljanju svoje autobiografske knjige „Ja, tajkun“ večeras u hotelu Crowne plaza.

„On, tajkun“ kako ga je oslovio voditelj programa scenarista Vojislav Žanetić, je najproduktivniji privrednik Srbije koji je imao dovoljno vremena da napiše knjigu, što je jedan od najvećih apsurda u Srbiji, zaključio je Žanetić.

– Iz ove knjige saznaćete kako je, u jednoj zemlji na Balkanu, ili da se izrazim savremeno regionu, taj apsurd nastao. I posle čitanja o tome, da sam ja neka vlast, a razumećete da nisam, dao bih mu pet pasoša a ne oduzeo jedan, i rekao – idite u svet i stvarajte, istakao je Žanetić.

Da je knjiga „Ja, tajkun“ prva domaća biblija biznisa i kapitalizma posmatranog iznutra, zaključio je Milovan Miša Brkić, ekonomski novinar, koji je nastavio da otkriva detalje ove, svojevrsne, ispovesti.

– Ispovest vlasnika najveće srpske kompanije vez ostatka pokazuje da je nemoguće biti najveći bez znanja, li to je ujedno i svojevrsna hronika Srbije na raskršću dva milenijuma kada se razilaze civilizacijski putevi modernog sveta i Srbije, ukazao je Brkić.

On je zaključio da je samo u jednom kratkom periodu postojala nada da će Srbija razumeti put kapitalizma kojim ide i kompanija Delta.

– Nije ni čudo što se Mišković najbolje razumeo sa Đinđićem, obojica su imali vizije. Ali Srbija je jednu viziju ubila a drugu utamničila, podsetio je Brkić.

Žanetić je zatim najavio izvođenje lika Miroslava Miškovića, „u trajanju prosečne srpske predstave“ koje je prvo doneo glumac Tihomir Arsić, čitajući odlomke iz knjige,  kasnije i sam „vlasnik ličnosti Miroslava Miškovića“, kako ga je poznati scenarista oslovio.

Na pitanje Brkića – da li se kroz ovu knjigu obračunava sa duboko ukornejenim predrasudama o uspešnim preduzetnicima i biznisu u Srbiji, Mišković je odgovorio da nije želeo da se istorija pogrešno tumači jer se neke stvari zaborave ako se ne zapišu ili ako se tumače iz tabloida.

On je naveo i da se nada da će knjiga poslužiti profesorima ekonomije da studentima i budućim preduzetnicima približe teoriju i praksu, ali i političarima koji, lada dođu na neku funkciju, misle da sve znaju.

-Kod političara važi mišljenje da je biznis nešto što svako može da radi, ali i da se to svodi na muljanje. Nažalost oni malo zapravo znaju o tome, jedino je Đinđić znao i razumeo šta je biznis i imao viziju“, ukazao je Mišković.

Mišković je dao i svoje viđenje našeg društva i primetio šta nam to nedostaje za razvijanje uspešnih kompanija i preduzetništva.

-Najopasnije za jedno društvo je ako nema pravila, ako jedni uslovi važe za jednog a drugi za drugog. Ja sam do skoro mislio da je za državu najvažnija ekonomija, a da ako to popravimo sve ćemo rešiti. Onda sam se susreo sa sudovima i shvatio da je najvažnije pravosuđe. Zakoni moraju da budu isti za sve, naglasio je Mišković dodajući da nasuprot tome mi imamo stanje u društvu u kome politika i mediji koji su pod kontrolom politike kreiraju negativan odnos javnosti prema uspešnim poslovnim ljudima.

Knjiga za one koji su mislili da znaju sve o Miškoviću

Dejan Papić, direktor izdavačke kuće Laguna, istakao je da je ovo jedno od najneobičnijih izdanja Lagune, u ovom trenutku najčitanije, jer dolazi od čoveka koji je najglasnije ćutao svih ovih godina.

„Knjiga se obraća svima koji su ponešto znali o Miroslavu Miškoviću i njegovom poslovanju, a naročito za one koji su mislili da znaju sve o tome i verovali medijima“, navro jr Papić. On je rekao i da je to knjiga o prilikama koje je Srbija imala i koje je uspela da propusti.

Teško nagraditi Miškovića u Srbiji

Kada je Vojislav Žanetić upitao Miroslava Miškovića da li se nada nekakvoj nagradi za ovu knjigu, biznismen je u šaljivom tonu podsetio da se Nobelova nagrada za književnost ne dodeluje ove godine.

„A i kada bi mi je dodelili ne bih mogao da je preuzmem, jer mi je oduzet pasoš“, podsetio je Mišković. Na sledeće, ovoga puta ozbiljnije, pitanje – da li je ikada u našoj zemlji dobio neku nagradu, on je rekao da je „teško nagraditi Miškovića u Srbiji“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari