Dobrašinović: Najveći problem vlastima je što je Nova godina samo jednom godišnje 1Foto: Fonet / Nenad Đorđević (Arhiva)

Lokalna vlast u Beogradu, uprkos brojnim zamerkama u prošlosti, odlučila je da nastavi tradiciju spornih nabavki novogodišnje javne rasvete.

Kako je preneo portal Pištaljka, beogradsko komunalno preduzeće “Javna rasveta” u petak prošle nedelje raspisalo je javnu nabavku tražeći dekorativno osvetljenje koje uključuje 4.200 lančanica dužine po deset metara u različitim bojama, 600 lančanica od po pet metara i ukupno 1.400 svetlećih zavesa u različitim oblicima.

Procenjena vrednost ove nabavke se ne navodi u konkursnoj dokumentaciji, što Zakon o javnim nabavkama ostavlja kao mogućnost. Ipak, da će se cena meriti desetinama miliona dinara jasno je iz analize sličnih nabavki iz prethodnih godina.

Naime, novinari Pištaljke su naveli primer nabavke od pre četiri godine kada je gradski Sekretarijat za poslove odbrane vanrednih situacija, komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima 3.200 lančica platio više od dvadeset miliona dinara

Dragan Dobrašinović, predsednik Koalicije za nadzor javnih finansija ističe da nabavke novogodišnje rasvete prethodnih godina sa pravom u delu javnosti nose hipoteku “čiste korupcije”.

– Nabavka novogišnje rasvete po sebi ne mora da bude loša. Na stranu nečiji estetski ukus ili neukus, teško je prigovoriti novogodišnjem dekorisanju grada. Međutim, način na koji je taj posao obavljan je katastrofalan, navodi Dobrašinović.

A taj posao je prethodnih godina obavljan uglavnom preko firme “Kip lajt”. Kako je pisao portal Krik, u javnim registrima JKP “Javno osvetljenje” vidi se da je ovo javno preduzeće u prethodnih deset godina zaključilo najmanje 17 ugovora u vrednosti većoj od pet miliona evra. Pritom, vrednosti ugovora su iz godine u godinu bili sve viši, pa je tako oprema za dekorativno osvetljenje u 2016. godini plaćena oko 120 miliona dinara, u 2017. godini 170 miliona, a u 2018. oko 250 miliona dinara. Posebnu pažnju javnosti privukla je nabavka plastične jelke iz 2017. godine koja je koštala 83.000 evra, a koja je, kako je svojevremeno otkrio portal Pištaljka, postavljena tri dana pre nego što je doneta odluka o dodeli ugovora za taj posao.

Kako ističe Dobrašinović, nabavka novogodišnje dekoracije je vrlo pogodna za korupciju iz prostog razloga što nije moguće jasno definisati opravdanost.

– Neko može da kaže da ne postoji više potrebe za kupovinom dekoracije kada je Beograd već nakićeniji od ijedne druge evropske prestonice. Međutim, u gradu uvek mogu da pronađu opravdanje i da kažu da žele da okite i Kaluđericu. Pritom, što je veća nabavka veći je i udeo u njenom koruptivnom delu. Iz tog ugla posmatrano, ja mislim da je našim vlastima najveći problem to što se novogodišnji praznici održavaju samo jednom godišnje, ističe Dobrašinović.

Dodatan problem sa nabavkama rasvete nalazi se u samoj konkursnoj dokumentaciji. Naime, prethodnih godina traženi proizvodi su bili toliko precizno definisani sa sve crtežima dekoracija, da je na tenderu mogla da se javi samo firma koja već uvozi ili proizvodi traženi proizvod. I na dokumentaciji koju je nedavno raspisalo JKP “Javno osvetljenje” takođe se nalaze crteži traženih proizvoda.

Crvenu liniju u opisu traženih proizvoda u konkursnoj dokumentaciji, Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija povlači tamo gde ona služi da ograniči konkurenciju.

– Ukoliko je opis proizvoda toliko detaljan da neka druga kompanija ne može u kratkom roku ili po prihvatljivoj ceni da počne da ga proizvodi to je isuviše detaljan opis. Isto važi i ukoliko se traži neki proizvod za koji se zna da postoji samo jedna kompanija koja ima ekskluzivna prava na uvoz. Bilo bi zanimljivo videti da li je Uprava grada Beograda radila analizu tržišta novogodišnje rasvete i koliko kompanija zapravo i može da odgovori njihovim zahtevima, navodi Nenadić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari