Dragoljub Bakić: Mislim da gondola neće biti izgrađena 1Foto: B. C

Ja mislim da je gondola stavljena ad acta, mislim da se od te budalaštine odustalo na pritisak građana i stručne javnosti, a pogotovu posle posete izvršnog direktora Evropa Nostre koji su zapretili da ćemo završiti na crnoj listi i ponovo biti proglašeni vandalima.

To je u ovonedeljnom Danasovom Intervjuu na mreži istakao arhitekta Dragoljub Bakić, napomenuvši da se ovih dana svima koji su se protivili njenoj izgradnji „preti veoma izazivački“, da ih nazivaju histeričnim agresivcima i da tvrde da će gondola ipak biti izgrađena.“Ja mislim da neće“, poručio je Bakić.

Na pitanje da li postoji mogućnost obratiti se evropskim institucijama povodom urbanističko-arhitektonskih poduhvata u Beogradu, odgovorio je da to jeste rešenje, ali „krajnje moguće“.

Što se tiče gondole, pokazalo se da internacionalizacija problema može da donese pozitivno rešenje. Međutim, treba verovati u vreme koje će nastupiti posle bojkota, kada ćemo, verujem, ipak naći snage i pameti da to rešimo sami“, istakao je on.

Jedan od čitalaca zamolio ga je da prokomentariše rekonstrukciju Trga republike, na šta je Bakić odgovorio da je „neverovatno ali istinito“ da je neko dao nalog da se podloga saobraćajnog dela trga izmeni u odnosu na ono što je stajalo u projektu i da se umesto betonske podloge od 25cm kvalitetnog betona, koji se postiže tako što se prethodno pere šljunak da bi se postigla potrebna čvrstoća betona, zameni sa tankim slojem asfalta.

„Njima se 4.000 kvadrata Trga raspalo, zato sada rade ponovnu rekonstrukciju. Nekome se očigledno žurilo, ali mi ne znamo na koga pada ova bruka i sramota. Možemo samo da pretpostavimo. Ono što sada rade kroz neki mesec radiće se ponovo“, smatra Bakić.

Osvrnuvši se na radove na Beogradu na vodi, rekao je da se oni „nikad neće završiti onako kako je zamišljeno“.

„Ta sramota sa Beogradom na vodi traje od 2013. godine. Tada je sklopljen krovni ugovor između dve države, Srbije i UAE, i sve što se nakaradno tamo radi zakonski je pokriveno tim međunarodnim ugovorom iznad koga veću važnost ima samo Ustav Srbije. Svi ostali naši zakoni su manje važni od njega“, dodao je.

On je podsetio da je pre četiri godine, kada na tom mestu još uvek nije bilo izgrađenih objekata, predlagao da se sa projektom stane i da Akademija arhitekture Srbije pro bono uradi predlog nečeg drugog, a kasnije i referendum o rušenju onoga što je u tom trenutku moglo da se sruši. Kako je kazao, ovo sada ne može biti srušeno i „ostaće da govori o našem današnjem vremenu“.

„Kad će to sve stati, to niko ne zna, jer tamo važe zakoni tamnog vilajeta. Mi ne znamo gde je nestao taj Muhamed, kobajagi investitor, ni sa kojim novcem se to gradi, ni kad će tog novca nestati. Kad tog novca sa kojim se sada gradi nestane, onda će i Beograd na vodi da stane. Ja mislim da će malo ko tamo uopšte živeti“, smatra Bakić.

Jedno od pitanja odnosilo se i na muzičku fontanu na Trgu Slavija, uz opasku da je to „projekat Dragana Đilasa koji je realizovao Goran Vesić“, na šta je Bakić uzvratio da ta dva projekta nemaju veze jedan sa drugim.

„Projekat Dragana Đilasa jeste predviđao fontanu, ali smeštenu na nivo ispod trga, zajedno sa pešačkim prelazima i sa jednim velikim otvorom u nivou trga kuda bi sunčeva svetlost obasjavala fontanu. To što je trenutna gradska vlast izgradila sada na trgu je jedna besmislica, jedno ogromno pojilo kome se ne može prići, a da pritom nije rešen ni automobilski ni pešački saobraćaj“, rekao je ovaj arhitekta.

Govorivši o drugim kolegama iz svoje struke i razlozima što se ne oglašavaju povodom trenutnih radova u Beogradu, podsetio je da je on davno predložio da upravo arhitekti treba da budu ti koji će stati na čelo građanskog uličnog protesta i „pokazati da se ne slažu sa tim šta jedna nekompetentna gradska vlast radi našem glavnom gradu“.

„Zar ne bi bilo normalno da se među prvima oglasi na primer Arhitektonski fakultet? Ali oni su izabrali da ćute“, kazao je naš sagovornik.

Samoodbrana, nedavno osnovana neformalna grupa intelektualaca kojoj i sam pripada, „neformalna“ je iz praktičnih razloga – i najjednostavniji format, poput udruženja građana, zahtevao bi registraciju u APR-u, osnivačku skupštinu, stutut itd, što bi ovoj grupi postavljalo određena ograničenja u javnom nastupanju, te su stoga odlučili da ostanu neformalna grupa

Jedan od čitalaca pitao ga je šta je to što bi želeo da ostavi budućim generacijama. Bakić je istakao da bi, kada bi imao neku moć u Beogradu, zabranio da se sazida ijedna nova kuća, „sve dok se zapuštena gradska infrastruktura, a naročito saobraćaj, ne dovede u red“.

„To znači da se saobraćaj podigne na stubove i spusti u tunele koje treba probiti kroz sedam beogradskih brda. To znači da treba izgraditi tri nova mosta koja nedostaju Beogradu. To znači da treba završiti kanalizacioni interceptor koji prolazi ispod celog Beograda i sa kojim se posle 40 godina stiglo do pola. Zajedno sa njim treba izgraditi pet fabrika za pročišćavanje voda kako bismo iz njih izlivali čistu vodu u naše dve reke, a ne da budemo jedina evropska prestonica koja svoje fekalije direktno izliva u Savu i Dunav. To je samo da pomenem ono najvažnije koje treba rešiti pre nego što se nastavi sa besmislenom izgradnjom novih i novih kvadrata u Beogradu, a on to više ne može da prihvati“, poručio je naš sagovornik.

https://www.facebook.com/www.danas.rs/photos/a.401114090073963/1219045338280830/?type=3&theater

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari