Država nema para da uvede dva strana jezika od prvog razreda 1Foto: Nenad Đorđević/FoNet

U osnovnim školama u Srbiji strani jezici će se i ubuduće učiti od prvog i petog razreda, a ideja da se dva strana jezika uvedu paralelno već od prvog razreda je na dugom štapu.

Ministar prosvete Mladen Šarčević kaže za Danas da je „svakome u ovom trenutku jasno da država nema para da se sa učenjem dva strana jezika počne već od prvog razreda“, napominjući da „ta ideja ne može brzo da se realizuje, ali da od nje ne treba odustati“ i da „treba imati viziju“.

Ovako Šarčević objašnjava pozadinu svoje izjave na otvaranju Zimskog univerziteta za profesore francuskog jezika u Srbiji, da bi deca trebalo ravnopravno da uče dva strana jezika, te da će u okviru analize nedeljne opterećenosti učenika posebna pažnja biti posvećena i učenju stranih jezika.
– Mora se ispuniti nekoliko preduslova, među kojima je uvođenje celodnevne nastave ili jednosmenskog rada škola, što je predviđeno i u Strategiji razvoja obrazovanja Srbije.

Ako učenje stranih jezika podignemo po nivoima znanja i sertifikata, bio bi to novi kvalitet, pa bi deca koja brže napreduju mogla učiti i nove jezike. Treće pitanje je finansiranje, a mi trenutno za taj model nemamo novca. Četvrto pitanje, koje možemo da rešimo novim Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja je nedeljno opterećenje učenika, odnosno da vidimo šta ulazi u kategoriju „tvrdog“ učenja, a koji predmeti đake relaksiraju, kao i da preciziramo šta su časovi, a šta sati boravka dece u školi – objašnjava Šarčević, napominjući da u realizaciji ideje o uvođenju dva strana jezika od prvog razreda treba ići korak po korak.

On je u nedavnom intervjuu Danasu otvorio i pitanje zašto učitelji ne bi tokom školovanja bili osposobljeni da predaju strane jezike do određenog nivoa. Smatra da oni koji završavaju učiteljske fakultete treba da budu bolje jezički i informatički osposobljeni.

– Kod nas se ovakva pitanja uvek svode na borbu esnafa, jer će navodno neko da ostane bez časova, a drugi da profitiraju. A gde su tu deca, gde je tu proces učenja i nastave, i koji su to nivoi znanja koje učenici treba da dostignu? Jer ako učimo po nivoima znanja, za A1 i A2 je dovoljan učitelj, a za B1 i B2 potreban je profesor – ističe Šarčević.

A ono što je za državne škole trenutno samo dobra ideja, u obrazovnom sistemu „Ruđer Bošković“, čiji je ministar osnivač, već se sprovodi, pa tako deca u predškolskom uzrastu uče engleski, a već od prvog razreda osnovne škole dva strana jezika.

Dominacija engleskog

U najvećem broju škola u Srbiji kao prvi strani jezik se uči engleski. Kada je reč o drugom stranom jeziku, po broju đaka prednjači nemački, potom francuski i ruski, a na začelju su italijanski i španski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari