
U izveštaju DRI o reviziji završnog računa prologodišnjeg budžeta navedeno je da nisu iskazani ni izdaci za nabavku nefinansijske imovine u iznosu najmanje od 4,5 milijardi dinara.
Iskaknuto je da su više iskazani izdaci za nabavku nefinansijske imovine u iznosu najmanje od 3,7 milijardi dinara, kao i 95 projektnih aktivnosti koje nisu realizovane.
„Prilikom utvrđivanja rezultata za 2018. godinu nisu obuhvaćeni prihodi u iznosu od najmanje 16,9 milijardi dinara i rashodi i izdaci od najmanje 821,6 miliona dinara“, navela je DRI.
Takođe je utvrdjeno da se upravljanje odredjenim finansijskim oblastima radi se na drugačiji način od propisanog, pa su primanja od prodaje robnih rezervi u korist budžeta Republike u ukupnom iznosu od 2,1 milijardu dinara
evidentirana sprovodjenjem obračunskog naloga, a podaci o primljenim donacijama koje se vode u Upravi za trezor ne obuhvataju ukupno primljene donacije.
U vanbilansnoj evidenciji nije evidentirano potraživanje u iznosu najmanje od 1,8 milijardi dinara i više su evidentirana potraživanja za iznos od oko 23,9 milijardi dinara, navodi se u izveštaju DRI.
DRI je kontrolom poslovanja RTS-a u 2018. godini utvrdila nepravilnosti u javnim nabavkama, obračunu i isplati zarada i raspodeli i uplati dobiti.
Po nalazu državnih revizora RTS je prošle godine nepravilno sprovela javne nabavke u iznosu od najmanje 439,89 miliona dinara bez PDV-a. Ta medijska kuća je nabavila dobra i usluga u vrednosti od najmanje 72,92 miliona dinara bez PDV-a bez sprovedenog postupka javne nabavke, iako nisu postojali razlozi za izuzeće od primene Zakona o javnim nabavkama.
Bez pravnog osnova je RTS isplatila stimulativne naknade zaposlenima za sporazumni prestanak radnog odnosa u iznosu od 370 miliona dinara, ističe se u izveštaju DRI.
Takođe, RTS je uvećala zarade zaposlenima za iznos od najmanje 262 miliona dinara zbog nepravilnog obračuna zarade po osnovu radnog učinka, uvećanja zarade zaposlenim po osnovu vremena provedenog na radu kao i uvećanja po osnovu vremena provedenog na radu za časove rada noću, za visinski rad, za rad nedeljom i za rad praznikom.
„Ustanova je uvela uvećanje po osnovu smenskog rada, kao novi element zarade, što nije u skladu sa članom 4. Zakona o privremenom uređivanju osnovica za obračun i isplatu plata, odnosno zarada i drugih stalnih primanja kod korisnika javnih sredstava i po tom osnovu isplatila je 29 miliona dinara“, piše u rezimeu Izveštaja o reviziji pravilnosti poslovanja RTS-a u 2018. godini.
Dodaje se da RTS nije izvršila uplatu u budžet Srbije najmanje 50 odsto dobiti po završnom računu za 2017. godinu u iznosu od 767,89 miliona dinara, niti je pribavila saglasnost Vlade Srbije da iz ostvarene dobiti po finansijskim izveštajima za 2017. godinu pokrije gubitak u skladu sa Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2018. godinu.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Bravo.
Slična situacija je utvrđena i za vreme A. Tijanića i N. Mirkova… I naravno nikom ništa. Nije problem u mizernim platama većine zaposlenih u RTSu, koje ne prelaze trideset-četrdeset hiljada dinara, pa im svakog meseca rukovodstvo isplaćuje 5 hiljada dinara socijalne pomoći, već su problem enormne varijabile od više stotina hiljada dinara koje svakog meseca prima, već godinama, par stotina povlašćenih. Onaj ko prima socijalnu pomoć je socijalni slučaj, hteo to da prizna ili ne, a takvih je u RTSu više od 2 hiljade. Ogroman novac se sliva u privatne džepove preko prenaduvanih televizijskih projekata i fingiranih javnih nabavki ili mimo njih. To su radila i skoro sva prethodna rukovodstva RTSa, ali ovi sada, zaista, nemaju meru. Pomoćnica generalnog direktora je upravo zbog toga, nedavno i sklonjena iz RTSa, ali se mnogi u rukovodećem kadru i dalje enormno bogate na račun javnog servisa.
Ma nemoguće…kako…zašto…
Ljudi imali u opste jedna drzavna firma
koja radi po zakonu u ovoj drzavi? Ovo nije vise prikriveni kriminal kao nekad ,ovo je javni ‘transparetni’ kriminal i pljacka na svim nivoima. I jos kazu sta nam mozete ,sikter! Bice stvarno kao sto Bakic kaze jurnjava po ulicama…
U RTS-u nema zakona kada je u pitanju zarada pojedinaca. Tamo se ne zna ko pije a ko plaća. U stvari plaćaju građani kroz preplatu a ponešto i država preko budžeta (što znači od poreza građana). Tamo ni sam bog ne bi mogao da napravi red jer taj nered traje godinama. Direktor može imati platu od 250 do 300 hiljada dinara, a pojedini voditelji u informativnoj redakciji i po 200 hiljada bonusa mesečno. Jedan sportski novinar ili izveštač u oblasti kulture koji radi 20 godina ima oko 35 hiljada dinara što je sramota. Totalni haos.