Filadelfija – grad sa najbržom podzemnom železnicom na svetu 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Na današnji dan, pre 80 godina, list Pravda pisao je o tome ko se mogao pohvaliti najbržom podzemnom železnicom na svetu, dok je list Vreme predstavio nove korake u poslovanju kulturnog i humanitarnog društva „Majka Jevrosima“.

List Pravda pisao je o razgranatoj mreži američkih podzemnih železnica.

Filadelfija – grad sa najbržom podzemnom železnicom na svetu 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Filadelfija, kao jedan od najvažnijih industrijskih centara Sjedinjenih Američkih Država, 1940. godine imala je najbrži podzemni železnički saobraćaj na svetu.

Podzemna železnica Filadelfije prostirala se u krugu od 30 kilometara oko grada, a vagoni su bili izgrađeni od aluminijuma. Njihov oblik bio je takav da je prema njima vazdušni pritisak pružao najmanji otpor.

U jednom vagonu se, prema pisanju lista, moglo smestiti 60 putnika, a podzemnom železnicom išlo se brzinom od 180 do 190 kilometara na sat.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme izvestio je svoje čitaoce o vanrednoj sednici skupštine kulturnog i humanitarnog društva „Majka Jevrosima“.

Filadelfija – grad sa najbržom podzemnom železnicom na svetu 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Iako se radilo o jednoj od najbolje situiranih organizacija, izvesnih problema je bilo, pa se rešenjima moralo pristupiti u kratkom roku.

Naime, društvo je u svom vlasništvu imalu kuću sa dugovanjem u iznosu od tri miliona. Na sednici je odlučeno da se kuća proda Patrijaršiji za šest miliona, od kojih bi bilo izgrađeno obdanište.

Na dnevnom redu našlo se i pitanje izbora nove uprave i predsednice. Gospođa Darinka Nikolić, koja je osnovala društvo i bila njegova prva predsednica, kao starija žena više nije mogla ovom poslu da se posveti koliko je potrebno. Stoga je izabrana za doživotnu počasnu predsednicu društva, a na mesto nove predsednice došla je Natalija Smiljanić.

Društvo je tada imalo svoju osnovnu školu i obdaništa, u kojima je osnovni zadatak bio obrazovanje i religiozno vaspitavanje dece.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari