Gde je 200 obolelih? 1Foto: BETAPHOTO/ Milan Timotic

Prema zvaničnim podacima objavljenim na sajtu covid 19, u nedelju je u Srbiji bilo ukupno 475 zaraženih korona virusom.

Međutim kada se saberu svi novootkriveni slučajevi zaraze u prethodne dve nedelje, odnosno u periodu od 25. maja do 7. juna, vidi se da je u Srbiji zabeleženo 664 slučaja infekcije korona virusom.

S obzirom na to da se novoobolelima kontrolni test na kovid 19 radi nakon 14 dana, te da tek po isteku dve nedelje mogu eventualno biti zavedeni u statistiku kao izlečeni (ako je rezultat testa negativan), ostaje nejasno otkuda potiče ova razlika u brojevima.

Dnevni list Danas juče je pokušao da sazna od epidemiologa iz Kriznog štaba zbog čega se brojevi ne poklapaju, odnosno gde je „nestalo“ 189 građana kod kojih je tokom proteklih 14 dana potvrđen korona virus. Jedini odgovor koji smo dobili dao nam je doktor Branislav Tiodorović koji je kazao da se obratimo zamenici direktora Instituta za javno zdravlje Batut Dariji Kisić Tepavčević jer se u njenoj ustanovi centralizuju svi podaci.

Darija Kisić Tepavčević, kao ni Predrag Kon nisu međutim juče odgovorili na naše pozive i poruke.

Doktorka Kisić Tepavčević ranije je objasnila kako je nastala još jedna nelogičnost o kojoj se u javnosti govorilo prethodnih dana, odnosno kako je preko noći broj izlečenih pacijenata porastao za više od 4.000.

Kako je rekla, u petak je na sednici Kriznog štaba doneta odluka da se dosadašnji „strog“ pristup nadzora nad kovidom 19 „relaksira“.

To znači da asimptomatski pacijenti, kojih je po njenim rečima sve više, ostaju u kućnoj izolaciji 14 dana, nakon čega im se radi PCR test. Ako test pokaže da su negativni, oni počinju da se vode u statistici kao izlečeni.

– U skladu sa novim kriterijumima napravljena je i reklasifikacija statusa svih pozitivnih slučajeva, rekla je Kisić Tepavčević. Ona je i istakla da razlog za ovo redefinisanje nisu nemedicinski, te da je epidemiološka situacija u našoj zemlji sve povoljnija što se ogleda u činjenici da dominiraju asimptomatski oblici infekcije.

Veliki broj pacijenta koji su se našli među izlečenim nije ipak toliko sagledan iz ugla struke koliko iz ugla politike, odnosa između Srbije i Crne Gore i odluke crnogorskih zvaničnika da ne otvore svoje granice za srpske državljane.

Pošto je zvaničan stav Crne Gore da u zemlju pušta građane onih zemalja u kojima je broj obolelih ispod 25 na 100.000 stanovnika, što je uslov koji sada Srbija ispunjava, premijerka Ana Brnabić kazala je da je bila uverena da će se uslovi za otvaranje granice uskoro steći.

– Znala da će se steći uslovi za otvaranje granice, zato što je to važno za njihov turizam, a i zato što je taj razlog koji je bio postavljen da ne otvaraju granice za građane Srbije bio politički i nije imao veze sa zdravstvom“, rekla je Brnabić.

Ubrzo je usledila reakcija iz Crne Gore pa je tako jedan zvaničnik crnogorske Vlade izjavu Ane Brnabić nazvao licemernom, „jer dolazi od osobe koja je do danas na sva zvona pozivala građane Srbije da ne putuju u Crnu Goru“.

Ovaj zvaničnik, koji je hteo da bude anoniman, kazao je još za Radio televiziju Crne Gore da crnogorska granica za državljane Srbije ne može biti otvorena do sledećeg ponedeljka.

Ovim povodom juče se oglasio i srpski ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekavši da nema smisla pojašnjavati broj izlečenih kovid pacijenata zemlji koja nema rezultate, niti adekvatno znanje o koronavirusu.

– Pitaju neki drugi, ali da bi dobili odgovor moraju da se kvalifikuju znanjem i rezultatima, a Crna Gora za sada nije. Morate da testirate ljude, da imate laboratorije, da se razumete u to, rekao je Lončar novinarima posle sastanka sa direktorima kovid bolnica, preneo je RTS.

Crna Gora inače svakog petka dopunjuje listu zemalja za čije građane je dozvoljen ulazak. Prošlog petka ova lista je dopunjena sa Kiprom, Irskom i Maltom, dok se novo ažuriranje očekuje ponovo za pet dana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari