Građane Srbije ubija vazduh koji udišu 1Foto: EPA-EFE/NARONG SANGNAK

Beograd, Bor, Smederevo, Užice, Novi Sad, Niš, Valjevo samo su neki od gradova u Srbiji u kojima je vazduh danima ekstremno zagađen, pokazuje mapa zagađenja Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA), a nadležni ne čine ništa da ovo katastrofalno stanje reše.

U Srbiji do povećane zagađenosti dolazi najpre zbog grejanja na čvrsta goriva, što je posebno vidljivo tokom zime. Povišene koncentracije PM10 čestica u vazduhu predstavljaju opasnost po zdravlje ljudi, naročito za rizične kategorije stanovništva u koje spadaju starije osobe, hronični bolesnici, deca i trudnice.

Direktor Svetske zdravstvene organizacije za Srbiju Marijan Ivanuša izjavio je nedavno za Danas da u Srbiji godišnje više od 6.000 ljudi umre zbog zagađenog vazduha.

Vladimir Radojičić iz Inicijative Ne davimo Beograd naglašava da se stanovnici Valjeva, Bora, Smederevo, Beograda, Kosjerića, ali i drugih gradova „bukvalno suočavaju sa vazduhom koji nas ubija“.

Zbog toga, Inicijativa Ne davimo Beograd zahteva od vlasti da odmah i bez odlaganja preduzmu kratkoročne i dugoročne mere zaštite stanovništva.

– Posebno želimo da ukažemo da se pojedine merene stanice namerno isključuju i da je takva neodgovornost nadležnih mora odmah prestati. Imamo situaciju da je predsednik Vučić početkom novembra izjavio da je problem zagađenja vazduha kod nas prisutan dan ili dva godišnje i da on nema vremena da odgovara na novinarska pitanja. Zvanični podaci za 2018. godinu govore suprotno od predsednika Vučića. PM10 čestice bile su iznad dozvoljene granice u Valjevu 170 dana, 154 dana u Užicu, 146 dana u Smederevu, 132 dana u Beogradu, 118 dana u Sremskoj Mitrovici. U Boru je situacija još gora i na to niko od nadležnih institucija ne reaguje – ukazuje Radojičić za naš list.

Građanska inicijativa „Crveni bedževi“ saopštila je juče da, kada je zagađenje vazduha najveće, stanica koja to meri u centru Smedereva u više navrata prestajala je da šalje podatke onlajn platformama koje registruju podatke o tome. „Na sajtovima koji objavljuju indeks zagađenosti, Smederevo je redovno u trećoj ili četvrtoj kategoriji, od kojih je prva štetna, a druga opasnost po zdravlje ljudi“, ističu iz „Crvenih bedževa“.

U saopštenju se navodi da je po poslednjim dostupnim podacima, Smederevo u utorak bio grad sa najzagađenijim vazduhom u Evropi, ali je „slučaj hteo da baš u tom trenutku merač u centru grada prestane da radi“. Inače, najveće zagađenje u Smederevu dolazi od Železare. Drugi uzročnik su kotlarnice na mazut, kao i loženje uglja u domaćinstvima.

U Boru građani protestuju zbog pojačanog zagađenja vazduha koje dolazi iz topionice i fabrike sumporne kiseline „Ziđin Koper“ (Zijin Copper). Građani koji protestuju tvrde da je povećana koncentracija štetnih isparenja i čestica počela kada je došao novi vlasnik i povećao obim proizvodnje.

Vazduh u Nišu najzagađeniji

Niš je preksinoć bio ubedljivo grad sa najzagađenijim vazduhom u Srbiji i koncentracijom štetnih materija sedam puta višom od dozvoljenih vrednosti. Prema merenjima SEPA-e, koncentracija PM 10 čestica u vazduhu u Nišu u utorak u 20 časova iznosila je 367 mikrograma po metru kubnom. U Beogradu je preksinoć u 19 časova koncentracija PM čestica bila 212 mikrograma, u Valjevu 186, Novom Sadu 117, Obrenovcu 141, Kosjeriću 102, Subotici 134 i Pančevu 146.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari