Japanska ceremonija ispijanja čaja 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U Japanu pijenje čaja ne služi kao izgovor za slobodno vreme sa prijateljima, već se prvenstveno konzumira radi osvežavanja mozga, popravljanja držanja i vladanja.

Tajni kult „Čanoju“, što znači ispijanje čaja, započet je u Japanu u jednoj budističkoj sekti, navodi se u tekstu lista Vreme pre 80 godina.

Kaluđeri ovog reda, poznati kao veliki intelektualci, uveli su jednu posebnu disciplinu razmišljanja, ispijajući zelenkastu tečnost pred Budinim kipom, nadajući se pročišćenju uma i tela.

Iz tog nesvakidašnjeg običaja razvila se ceremonija ispijanja čaja koja se ne primenjuje samo u aristokratskim krugovima, već i po najsiromašnijim kućama, i to uz pridržavanja tačno određenih pravila još iz 16. veka.Japanska ceremonija ispijanja čaja 2

Za vreme pijenja čaja mora se voditi razgovor o umetnosti, a tokom ispijanja neophodno je pratiti pravila za odgovarajuće držanje i položaj tela.

Za potrebe ovog ritauala u svačijoj kući postoji „Sukia“, posebna prostorija prekrivena asurama i opremljena specijalno za spremanje čaja koji domaćica meša bambusovim listom.

Ovim čajankama na kojima se uglavnom okuplja do pet žena, neretko prisustvuju mlade devojke jer se tu uče svemu što je neophodno da znaju pre braka, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Japanska ceremonija ispijanja čaja 3Sa naslovne strane lista Pravda, istog datuma, saznajemo da, uprkos nedavnom najavljivanju kompromisnog rešenja, danciško pitanje i dalje zabrinjava.

Šta više, Pravda prenosi vesti stranih listova da je danciško pitanje došlo u kritičnu fazu. Grad je nacional-socijalistički, a unutrašnja organizacija gotovo je u potpunosti izjedančena sa nemačkom.

Povećanju tenzija doprinosi i činjenica da su nedavno u Dancigu uhapšena dva poljska inspektora, kao i da su u Poljskoj zabranjeni nemački listovi, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari