Kako izgleda vakcinacija na Beogradskom sajmu? (FOTO) 1Foto: Aleksandar Milošević

Kina mi nije postala bliža srcu od Rusije ili Amerike, moj „Huawei“ telefon mi nije postao bolji od „iPhonea“ ili nekog drugog zapadne proizvodnje, a Si Đin Ping mi nije postao draži svetski lider od Putina ili Bajdena.

Laički rečeno, odmah po primanju kineske vakcine protiv virusa kovida 19 nisam osetio nikakve kontraindikacije od kojih bi možda prosečan srpski državljanin strahovao, i to verovatno više nego od eventualnog dobijanja temperature, groznice ili nekih drugih mogućih blažih simptoma.

Na kraju možda i nije loše što mi je zapala kineska vakcina koju sam pridodao kineskom mobilnom telefonu u džepu, kineskom televizoru koji imam kod kuće, verovatno i u Kini proizvedenoj odeći koju nosim i ko zna čemu još što upotrebljavamo, a da je „made in China“.

– Ne brinite, vakcina je bezbedna – umiruje me jedan od lekara na Beogradskom sajmu, kod koga uoči primanja vakcine mora da se prođe obavezan pregled. Oseća potrebu da ovu rečenicu izgovori pošto je uprkos masci na mom licu video izraz čuđenja kada me je između ostalog pitao i da li sam alergičan na aluminijum.

Mene takva rečenica da je vakcina bezbedna istog sekunda podseća na scenu iz „Ko to tamo peva“ kada Taško Načić uverava putnike u autobusu da ne brinu jer je puška zakočena.

Doktor po osmehu na mom licu, ne znajući šta mi se mota po glavi, procenjuje da nemam daljih briga i da može nastaviti sa procedurom.

Objašnjava mi kako uz „natrijum hlorid“ vakcina mora da ima u vidu aluminijum kao „nosač“, ali ništa to meni kao laiku ne dopire do mozga.

Ključna rečenica za pacijente je verovatno ona da vakcina kompanije Sinofarm ne izaziva nikakve kontraindikacije, ukoliko niste skloni alergijama ili nemate neku težu hroničnu bolest.

Ono što se naziva masovnom vakcinacijom na Beogradskom sajmu odvija se veoma organizovano i sve procedure idu neobično brzo.

Nema beskrajnog čekanja na šalteru da se preda knjižica, pa pauze baš kada treba da dođete na red, pa onih koji „upadaju“ kod lekara ispred vas jer tvrde da je njihov slučaj hitniji, pa dodatnog čekanja jer je pao sistem, te ne može da se očita vaša zdravstvena knjižica…

Ustvari, prilikom odlaska na vakcinaciju nema nikakvih „kontraindikacija“ na koje smo decenijama navikli kada je u pitanju naš zdravstveni sistem, a vakcina je potpuno besplatna za sve.

Kako izgleda vakcinacija na Beogradskom sajmu? (FOTO) 7

Čitav proces obavlja se za samo 20 minuta, a od toga je sama procedura dolaska na red dugačka tek pet minuta, a ostatak vremena provodite u čekaonici pod nadzorom lekara za slučaj da se pojave komplikacije.

Odmah na ulasku u Sajam svi moraju da prođu proces merenja temperature i dezinfekcije ruku.

Iako je frekvencija ljudi visoka, redova praktično nema, jer je svima na raspolaganju dvocifren broj lekara i isto toliko paravana za primanje vakcina, uz takođe mnogobrojne medicinske sestre.

Za slučaj da iz bilo kog razloga ipak dođe do zastoja, čekaonica na ulazu opremljena je grejalicama, tako da ni zima ne može biti izgovor da se u 21. veku ne primi vakcina protiv opake bolesti koja samo u Srbiji na dnevnom nivou odnose na desetine života.

Izgovora nema ni kada je u pitanju ostavljanje najosnovnijih ličnih podataka koji ostaju tajni i koriste se samo za evidenciju da neko ne bi dva puta primio vakcinu.

Čak nije potrebna ni zdravstvena knjižica, već samo lična karta radi identifikacije.

Svi lekari i sestre su izuzetno ljubazni, a ispod maski vešto skrivaju dosadu zbog verovatno identičnih pitanja iz dana u dan o bezbednosti vakcine, mogućim kontraindikacijama, kao i da li je možda bolja ruska ili američka…

Po završetku papiroloških formalnosti odlazi se na kratak pregled kod lekara koji na osnovu toga da li imate alergije ili hronične bolesti utvrđuje da li smete da primite vakcinu.

Odmah zatim idete na ono što bi narodski nazvali „zavrtanje rukava“ i primanje vakcine.

Jedina neprijatnost može biti samo peckanje prilikom uboda igle, ali ništa više od onoga što smo svi već u detinjstvu doživeli prilikom redovnih imunizacija koje dobijamo tokom odrastanja.

Odmah zatim se prelazi u čekaonicu u kojoj dežurni lekar prati da li će neko dobiti kontraindikacije i gde morate provesti 15 minuta gledajući u jednu tačku ili čitajući novine, vesti na mobilnom telefonu, mada sam video i da su pojedini najstariji sugrađani došli spremni sa knjigom, verovatno ne očekujući da će sve biti gotovo tako brzo.

– Vakcinu ne dajemo ukoliko ste u prošlosti imali anafilaktičke reakcije, odnosno teške alergijske reakcije, ako ste pacijent na imuno supresivnoj terapiji ili ako znate da ste pre manje od mesec dana preležali kovid 19 sa svim njegovim simptomima. Ako ste se vakcinisali i protiv sezonskog gripa takođe je potrebno da prođe minimum mesec dana da biste primili vakcinu protiv kovida, objašnjava primarijus dr Dragana Milošević iz Doma zdravlja Voždovac koja dežura u čekaonici.

Potpuni imunitet za osam nedelja i više

Po završetku procesa dobijate potvrdu o izvršenoj vakcinaciji sa „QR“ kodom koji možete očitati i svojim mobilnim telefonom. Time proces vakcinacije nije završen, pošto u roku od dve do četiri nedelje mora da se primi revakcina. Za drugu „bocu“ bićete pozvani kada da dođete, tako da proverite dobro da li ste upisali ispravni broj telefona ili imejl adresu. Potpuni imunitet stiče se u periodu od četiri do šest nedelja po primanju revakcine.

Dr Milošević: Svaka vakcina štiti

Na pitanje koliko je efikasna Sinofarm vakcina u odnosu na ostale dr Miloševič me uverava da razlike nema i da svaka telu daje imunitet na kovid 19.“ Nijanse su u pitanju. Svaka vakcina štiti i svaka je ispitana pre nego što je dozvoljena njena upotreba na ljudima. Ja sam još u decembru primila Fajzerovu vakcinu koja je tada jedina bila dostupna, ali bih primila i ovu i bilo koju drugu koju je odobrila naša Agencija“, zaključuje dr Milošević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari