FOTO: L. V. / DanasGutači vatre, žena s bradom, pola žena-pola riba ili čovek od gume nisu najavljeni ali div, odnosno, najveći čovek na svetu za vladajuću garnituru Aleksandar Vučić, koji obavlja fukciju predsednika Srbije, može se uz novu atrakciju prosečnog naprednjaka robote Milutina i Dragutina, videti danas u popodnevnim časovima, kad zahladni, tokom glavnog progama skupa „Srbija jedna porodica“ u Beogradu.
Kako kaže Vučić namaju sreće naprednjaci s vremenom, pa je uvek kad organizuju miting u Beogradu ili velika kiša ili vrućina. Naprednjaci i njihovi aktivisti iz cele Srbije su u prepodnevnim časovima, na plus 35 i više stepeni, utezali sve za popodnevne sate.
Ovo bi bila jedna obična, vrela, letnja subota, da centralne ulice oko Doma Narodne skupštine nisu zatvorene od petka ujutru. Saobraćaj je ipak oko podneva i dalje tekao Slavijom, ulicom kralja Milana, Terazijama do Trga Republike. Tom trasom saobraćali su i autobusi koji tuda ne prolaze poput autobusa 26 ili 37. Oni koji su uspeli u njih da uđu malo su zbunjeni, ali zadovoljni da bar, što se kaže, „nešto ide i vozi“.
Glavni ulaz u taj blokirani deo grada je sa Terazija prekoputa hotela Moskva. Tuda se obično reke ljudi, koji su do Novog Beograda stigli autobusima iz unutrašnjosti, slivaju preko Brankovog mosta do platoa ispred Skupštine.

Dočekuje ih natpis uokviren crvenim, belim i plavim balonima „Srbija pobeđuje“ i tu su prvi beli šatori sa hranom i vodom. Stotine šatora i tezgi turističkih organizacija iz cele Srbije, na kojima su slatkiši, slaniši i narodne rukotvorine protežu se odatle sve do Tašmajdanskog parka.
Slogan „Srbija pobeđuje“ glavna je vizuelna tema skupa. Može se videti na šatorima, štandovima, zastavama raznih veličina, videobimovima…Neko neupućen mogao bi da pomisli da neka partija pod tim imenom sve organizuje. Oznake organizatora, Srpske napredne stranke, ako ih i ima, su praktično nevidljive, kao da ih se organizator stidi.
Iako je vrelo i veliki je prostor koji treba „pokriti“, sve deluje dobro organizovano. Osim onih koji rade pod šatorima i koji pre podneva još dosta opušteno sede i piju jutarnju kafu, tu su žene i mladići, moguće SNS koordinatori koji se brinu da sve makar počne u redu.
Brinu o tome da li svi imaju dovoljno salveta, suncobrana i lepeza, belih kecelja i majica, ali samo za „frontmene“ ne i za one koji su zadnjem delu šatora, razmišljaju gde će i kad koja voda ili sokovi biti odneti, kako će se postaviti a zatim i pokupiti na stotine stolica koje su, po sugetii Vučića, donete za najstarije i postavljene ispred velike bine…
Tu su i mladići, očigldno nešto viši u hijerarhiji koordinatora, koji se u grupicama šetkaju kao oslobodioci Beograda i jedan drugog zezaju da su navikli na vašare i da treba da uzmu lizalice.


Ona „prosta radna snaga“ secka luk, meso, krastavac i paradajz, postavlja roštilje i tanjire sa kiflicama i pitama i ostalom donetom hranom. Bivši radikali na hrani i posluženju nikad nisu štedeli, tako da će svi koji budu hteli moći da se posluže.
Osim posluženja, važna stavka je tehnika koja će velikom broju ljudi omogućiti da čuju i vide glavni program. Tu su kranovi sa kamerama i videobimovi gotovo na svkakom koraku. Ozvučenje je vrlo glasno, na šta se reporterki Danasa požalio jedan gospodin. Na bini je generalna proba koja je izazvala veliko interesovanje zbog humanoidnih robota.
Prepodnevni deo programa bio je namenjen deci i njihovim roditeljima pa su na Trgu Nikole Pašića postavjene zanimacije za decu.

Verovatano zbog vrućine dece nije bilo previše, ali su zaiteresovani građani već polako prilazili Skupštini i obilazili štandove. U dobrom raspoloženju ćaskali su sa radnicima. Potegla se priča o predsedniku, pa je jedan gospodin rekao: „Da je teško biti predsednik, ne bi Josip Broz to bio“. Burne reakcije nije bilo i sve je obrnuto na šalu.
Za to vreme u takozvanom Ćacilendu u Pionirskom parku oko zgrade Predsedništva, mirno. Nema naznaka okupljanja „jakih mladića“, osim ako su se od sunca sklonili u svoje šatore.
Jedna od „poslastica“ za one koji dođu je audio-vizuleni kontejner“ na raskrsnici kod glavne Pošte, u kojem ih naprednjaci podsećaju na proteklih 19 meseci studentskih i građanskih protesta.

Na „crnoj kutiji“ nasred raskrsnice kod glavne Pošte i Doma Narodne skupštine crvenim slovima piše: „Da nikad ne zaboravimo“. A kada se u mračnu kutiju uđe, na zidovima sa svih strana se prikazuju izdvojeni snimci i prizori tokom protesta, zasedanja Skupštine, na kojoj su poslanici opozicije bacili dimne bombe, uzvici protiv Aleksandra Vučića, predsednika Srbije…
Moglo bi se reći da dobre i pozitivne energije zasad ne manjka. Možda zato nema ni puno vidljive policije. Nekoliko pripadnika interventene jedinice je na „glavnom ulazu“ u skup, nekoliko kod Pionirskog parka, dva kombija kod zgrade Predsedništva i verovatno i sporednim ulicama.
Vrućina je tako htela da građana u velikom broju još nema, ali se očekuje veliki broj bajkera i omladine koji će plati ispuniti posle 15 sati. Njih će do početka glavnog programa u 18 sati animirati pevači Aca Lukas, Vesna Zmijanac i Mira Škorić.
Ovaj skup naprednija je verzija onog iz aprila prošle godine. Zato će, kao i tada, biti raširena zastava od 500 metara dužine i deset širine, kao poseban način sabiranja ljudi koji će je nositi, jer su sabornosti i zajedništvu naprednjaci posvetili ovaj skup.
Uz to, ovo je deo izborne kampanje nparednjaka pa je najavljeno da će Vučić reći ime izborne liste, kako je najavio, kako će pobediti blokadere.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


