Kako je nastao vojni savez Nemačke i Italije? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na diplomatsku akciju vođenu iz Londona da se ujedine zemlje koje će se suprotsaviti Italiji i Nemačkoj, ove dve države odgovorile su kontraakcijom i stvaranjem vojnog sporazuma, piše list Vreme pre 80 godina.

Italijanski grof Đano i nemački ministar spoljnih poslova fon Ribentrop potpsali su u Milanu vojni i politički sporazum, kome će se najverovatnije priključiti i ostale države koje su pristupile paktu protiv komunizma.

Ovaj sporazum doprineo je dubljoj polarizaciji Evrope, ali i sveta na države koje stoje pod vođstvom Engleske i Francuske i one koje predvode Italija i Nemačka.

Saopštenje o sklopljenom ugovoru izazvalo je veliki nemir u Parizu i Londonu gde su se nadali da se Italija, uprkos čvrstim vezama sa Nemačkom, ipak neće odlučiti na jedanu ovako radikalnu meru, piše Vreme.

Kako je nastao vojni savez Nemačke i Italije? 2Na zabavnim stranama ovog lista čitaoci su 8. maja 1939. godine čitali o američkom hirurgu koji je izvršio operaciju dok ga je jedan gangster držao na nišanu.

Sigmunda Hiršfilda, hirurga iz Čikaga, usred noći je probudio poziv za operaciju. Rečeno mu je da dođe u kuću u jednom udaljenom predgrađu Čikaga gde ga je dočekao mršavi mladić koji mu je sa uperenim revoleverom pokazao na ranjenog čoveka na kauču, zahtevajući od njega da ga odmah operiše.

Kada se hirurg pobunio da sa sobom nije poneo adekvatnu opermu, gangster mu je revolverom pokazao na brijač i zapretio da odmah poče operaciju.

Bez ikakve anestezije, doktor je izvadio metak koji je prošao kroz stomak i zario se nedaleko od kičme.

Tokom operacije zavoje mu je dodavala jedna mlada gangsterka.

Po završetku operacije, gangsteri su se zahvalili doktoru, i tražili mu da im da izvađeni metak, zaklinjujići se da će ga vratiti onome koji je ranio njihovog prijatelja.

Potom su svog ranjenog prijatelja ubacili u automobil i otišli u nepoznatom pravcu.

Lekar je kasnije saznao da je policija utvrdila da su ovi gangsteri pre ponoći napali jedan bar, opljačkali gazdu i ranili dva policajca, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Izdanje lista Pravda za ovaj datum nije dostupno.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari