Kako su se u Kraljevini Jugoslaviji prodavale mlade Romkinje na vašarima? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

List Vreme na današnji dan pre 80 godina piše o tome kako su „tri mlade Ciganke prodate ove godine na vašaru u Kraljevu“.

Kako su se u Kraljevini Jugoslaviji prodavale mlade Romkinje na vašarima? 2Reč je o, kako piše Vreme, Ivanjdanskom najvećem vašaru u Kraljevu koji je značajan po tome koliko će se prodati stoke i ženske dece. U tekstu se piše upravo o tom starom „ciganskom“ običaju prodaje ženske dece.

Reporter Vremena piše iz Kraljeva kako su tog dana „Cigani išli kroz grad svečano obučeni“.

„Ciganin uz svoju kćer nikada ne daje miraz. Mladoženja mora da zaradi svoju mladu. Da je kupi, i to onako kako se kupuje konj, ili neka stvar“, objašnjava se običaj u tekst i dodaje se opis kako izgleda prodaja uz prisustvo provodadžija i cenjkanje.

Prodate su tog dana u Kraljevu tri mlade Romkinje – za 180, 200 i 320 dinara. Navodi se da se to računa kao dobra cena, iako se nekada se davalo po nekoliko hiljada, „ali to je bilo nekada…“

Tu su i vesti da je za spomenik Kralju Aleksandru I Ujedinitelju u Nišu stiglo 27 modela, a da je Jerusalim u opsadnom stanju što se našlo i u vrhu naslovne strane tog 9. jula 1938. godine.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kako su se u Kraljevini Jugoslaviji prodavale mlade Romkinje na vašarima? 3List Pravda ponovo piše o letnjim putovanjima u okviru Jugoslavije i donosi reportažu sa Durmitora pod naslovom „Oni koji traže čist vazduh i planinu već stižu na Durmitor“.

„Sa svih strana i iz svih gradova Jugoslavije dolaze da vide Durmitor da se dive Crnom jezeru i da osete prijatnost koju samo planina može dati“, navodi se u tom tekstu.

Tu je i zastrašujući naslov sa strana o vestima iz „crne hronike“ da su zbog psa koji je krao jaja posvađale žene, a jedan od muževa ubijen kolcem.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari