Šta čini svaki batajnički kafedžija kad ugleda mladence? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U nedostatku ozbiljnijih vesti dnevna štampa Jugoslavije, pre tačno osamdeset godina, piše reportaže iz sveta i Kraljevine.

Novinari Pravde u poseti Batajnici upoznaju stare svadbene običaje. Kako primećuje Pravda, novo vreme donosi druge načine i uslove za život, pa ipak jedan lep svadbeni događaj održao se sve do „danas“.

U Batajnici, nakon čina venčanja, mladoženja sa mladom prolazi peške kroz glavnu ulicu, a za njima svatovi i svadbena muzika.

„Nijedan kaveđija iz ulice na koju su se namerili, neće ni za živu glavu dopustiti da mladenci prođu kraj njegove kavane, a da ne ispuju zajedno čašu crnog vina,“ piše ovaj list i dodaje „Sad to i nije tako teško izdržati ovde u Batajnici, gde je vrlo mali broj kavana. Ali kada bi se nešto taj običaj održavao u Beogradu, i mladenci se namerili na Aleksandrovu ulicu ne bi svakako prešli ni pet stotina metara a bili bi već trešteni pijani. To bi zaista bila velika svadba.“

Tu je i tekst o „Ulici 10. 000 ludaka“ u Šangaju. Pravda postavlja pitanje „da li ste nekada čuli za muške pevačke gerle u Šangaju?“ i iako niste, ne brinite, to je „specijalitet“ za koji znaju samo lokalci.

„Reč nije o nekim profesionalnim pevačima nego o trgovcima odelima, koji po ulicama, u centru Šangaja, na ponjavama i ćebadima, na zemlji prodaju svoju robu, pojašnjava ovaj list. Muške sing song gerle samo pevajući nude mušterijama pantalone, odela, džempere, košulje i specijalnu kinesku narodnu nošnju. Tu ima nekoliko hiljada prodavaca koji probijaju uši svojim pevanjem“ objašnjava Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Šta čini svaki batajnički kafedžija kad ugleda mladence? 2Udruženje domaćica iz Sarajeva dalo se u prosvetljivanje seljanki kako bi unele više reda, svetlosti i čistine u njihove domove, prenosi Vreme.

„Zaista, o seoskoj ženi niko nije vodio računa. Ona je od rođenja do smrti tretirana kao manje vredno biće. Čak i u osnovnu školu nerado daju žensku decu. Ona nema ni najosnovnijih pojmova o čistoći, redu i higijeni. A cela kuća počiva na njoj: ona treba da kuva i sprema: da gaji decu i neguje bolesnike, da drži red u kući i čistoću, pere, pegla, čisti.“ beleži Vreme.

Ovo Udruženje održaće niz obuka o kućnim radinostima ženama iz okoline Sarajeva,

„Firer gradi novi Minhen“ jedna je od inostranih vesti novina Vreme pre tačno osamdeset godina. Kako je planirano Minhen bi trebalo za sedam godina, odnosno do 1945. godine, da potpuni promeni fizionomiju sadašnjeg grada.

„Dovršeni su osnovni radovi koji će od grada Minhena stvoriti glavni grad pokreta i nemačke umetnosti, “ glasi početak teksta.

„Kao i sve svoje odluke što donosi, Firer je ne diskutujući o tome i u pitanju o izgradnji Minhena. Niko nije očekivao da će se tako brzo, sa ograničenim rokom pristupiti izradi podzemne železnice,“ prenosi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari