Lideri Severne i Južne Koreje juče su potpisali deklaraciju o miru, javile su agencije. Južnokorejski predsednik i njegov severnokorejski kolega parafirali su dokument koji ima osam tačaka i prema kojem se dve strane obavezuju da će promovisati mir i stabilnost na Korejskom poluostrvu, već decenijama podeljenom.

Lideri Severne i Južne Koreje juče su potpisali deklaraciju o miru, javile su agencije. Južnokorejski predsednik i njegov severnokorejski kolega parafirali su dokument koji ima osam tačaka i prema kojem se dve strane obavezuju da će promovisati mir i stabilnost na Korejskom poluostrvu, već decenijama podeljenom. „Jug i Sever dele mišljenje da treba da se okonča sadašnja situacija primirja i da se uspostavi sistem trajnog mira“, navodi se u zajedničkom saopštenju dvojice lidera.
Dvojica lidera usaglasili su se da izvrše pritisak na svoje moćne saveznike SAD i Kinu, koje su takođe učestvovale u ratu, povodom postizanja mirovnog ugovora u cilju okončanja najstarijeg i najkrvavijeg konflikta iz perioda hladnog rata u svetu.
Severnokorejski lider Kim Džong Il i njegov južnokorejski kolega Ro Mu Hjun rekli su da će od Kine i SAD zatražiti da pregovaraju o formalnom okončanju Korejskog rata iz 1950-53. Taj konflikt, u kojem je stradalo četiri miliona ljudi, završen je samo sklapanjem primirja koje je naciju ostavilo podeljenom, militarizovanom i u zategnutim odnosima do dana današnjeg.

Ključne tačke deklaracije

Rad na postizanju mirovnog sporazuma sa SAD i Kinom u cilju formalnog okončanja korejskog rata; saradnja u cilju okončanja ratnih neprijateljstava i osiguranja mira; uspostavljanje zajedničke ribarske zone širom sporne zapadne morske granice; obezbeđenje pune primene međunarodnih sporazuma o severnokorejskim programima za nuklearno naoružanje; promocija ekonomske saradnje, uključujući i uspostavljanje prekogranične železničke linije i uspostavljanje saradnje u oblasti brodogradnje; otvaranje avionske linije od Južne Koreje ka kulturno značajnoj planini Paektu (vulkanska planina na granici između Kine i Severne Koreje); slanje zajedničkih grupa za doček u Pekingu 2008. na Olimpijskim igrama, kao i ponovno sjedinjavanje rastavljenih porodica.

Postignut sporazum manje je ambiciozan u odnosu na onaj koji je postignut u okviru prvog samita dveju strana 2000, ali se zasniva na nekim od ključnih elemenata južnokorejske takozvane sunčane politike postepenog zalaganja za otvaranje i obogaćivanje osiromašenog suseda. Kritičari kažu da je zalaganje za postizanje formalnog mirovnog ugovora bilo slabo i umnogome simbolično.
Pjongjang se prekjuče saglasio da će zatvoriti nuklearno postrojenje u Jongbjonu. Tokom naredne dve nedelje američki tim stručnjaka posetiće Pjongjang kako bi nadgledao proces zatvaranja postrojenja. Zauzvrat, Pjongjang očekuje da će Vašington ukloniti Severnu Koreju s liste zemalja koje sponzorišu terorizam i uspostaviti diplomatske odnose, uz obezbeđivanje energetske pomoći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari