Mačvanin preživeo streljanje u Prnjavoru, pa pobegao kroz kukuruze 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

U nizu strahota koje je srpsko stanovništvo pretrepelo za vreme Prvog svetskog rata na prvo mesto dolaze one u Mačvi, u Prnjavoru, piše list Vreme pre 80 godina.

Iz tog mesta dolazi i Žarko Mijušković, čovek koji je uspeo da preživi streljanje.

Kada su ih Austrougari zasuli mecima, Mijušković je teško ranjen u grudni koš, ali je za razlMačvanin preživeo streljanje u Prnjavoru, pa pobegao kroz kukuruze 2iku od svih koji su se tog dana našli pored njega ostao živ.

Ne dozvolivši da neprijateljska vojska primeti svoj propust, Mijušković je pregrizao konopac kojim je bio vezan i pobegao kroz obližnje kukuruze, prenosi Vreme.

U ovom broju Vremena pisalo se i o službenom saopštenju o skorom potpisivanju vojnog pakta između Japana i Sila Osovine koje je primljeno sa velikim zadovoljstvom u Italiji.

Iako detalji još uvek nisu poznati, smatra se da će pakt biti potpisan do jeseni, a već se dosta priča i o nastajanju zajedničkog fronta između Japana, Italije i Nemačke.

Pretpostavlja se da će pakt biti potpisan 28. oktobra u Rimu, kada se obeležava godišnjica marša na ovaj grad, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Na zabavnim stranama lista Pravda istog dana objavljena je anegdota sa čuvenim piscem Markom Tvenom.Mačvanin preživeo streljanje u Prnjavoru, pa pobegao kroz kukuruze 3

Prema toj anegdoti, jedan lekar je pregledao pisca koji mu je tom prilikom duhovito prigovorio:

„Mi književnici stalno smo izloženi kritici, jer ono što je napisano svi mogu da vide i pročitaju. Kod vas lekara je drugačije jer pacijenti slepo veruju“.

Lekar mu je ljutitio odgovorio:

„Mislite… Samo to se odnosi na moju najnoviju metodu lečenja, svi moji pacijenti su zadovoljni. Mnogi su mi izrazili zahvalnost, a žalbu nisam čuo ni od koga“.

„Verujem“, odgovorio je Mark Tven. „Mrtvi ne govore“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari