Od 2004. godine dosad u Šapcu je izgrađeno više od sto kilometara gasne distributivne mreže. U taj posao uloženo je 250 miliona dinara, a planirano je da se do 2008. godine završi kompletna gasifikacija gradskih mesnih zajednica. Na gas je priključeno oko 800 domaćinstava, dok će kompletno izgrađena mreža imati kapacitet od devet hiljada priključaka.

Od 2004. godine dosad u Šapcu je izgrađeno više od sto kilometara gasne distributivne mreže. U taj posao uloženo je 250 miliona dinara, a planirano je da se do 2008. godine završi kompletna gasifikacija gradskih mesnih zajednica. Na gas je priključeno oko 800 domaćinstava, dok će kompletno izgrađena mreža imati kapacitet od devet hiljada priključaka. Od ukupno 20.000 domaćinstava na teritoriji grada, oko šest hiljada priključeno je na toplovod, a preostala individualna domaćinstva upućena su na gasnu mrežu.
Predsednik opštine Šabac Miloš Milošević kaže da je zasad priključenje na gas realativno skupo jer pored priključka od 1.132 evra treba uložiti duplo veću sumu za korišćenje gasa u stanu. Međutim, s obzirom na to da je u odnosu na čvrsta goriva korišćenje gasa za zagrevanje jeftinije od 15 do 20 odsto, uz sve prednosti punog komfora, očekuje se da će veći broj domaćinstava prihvatiti ovaj energent, kao što je to praksa u razvijenim evropskim zemljama. Prema dosadašnjim računicama, posle uvođenja grejanja na gas upotreba drva na području grada smanjena je za 6.000 kubnih metara, što je oko 40 hektara šume. Od 2009. godine počeće uvođenje gasa i u prigradskim naseljima.
Milošević posebno ističe da je lokalna samouprava uspela da distributivna mreža postane vlasništvo opštine, što je za razliku od telefonske mreže koja je preneta na JP Telekom, veliki pomak. Očekuje se da JP Toplana uskoro dobije licencu za distribuciju gasa što bi omogućilo da se dobit iz ove delatnosti plasira u opštinsku infrastrukturu.
Direktor JP Toplana Dejan Stojanović ističe da je grejanje na gas najrentabilnije i ekološki najčistije. Takođe, veliki broj stambenih zgrada je priključeno na daljinski sistem grejanja, što je znatno smanjilo zagađenje atmosfere. Pored toga i Medicinski centar, sa 30.000 kvadratnih metara bolničkog i drugog prostora, prešao je na upotrebu gasa za zagrevanje ali i za ostale potrebe bolnice. Nakon investicionih sredstava iz opštinskog budžeta ostala proširenja gasovodne mreže ići će na osnovu plaćanja priključaka novih korisnika. U lokalnoj samoupravi ističu da se cena priključka neće menjati, kao što je to bilo prilikom telefonizacije, gde je u početku priključak bio oko 1.500 maraka, da bi se danas telefon dobio za desetak hiljada dinara. Šabačka opština, po dolasku nove demokratske vlasti 2000. kao prvi korak zadužila se kod komercijalnih banaka da bi se ispunio dug prema telefonskim pretplatnicima. Ovoga puta za gasifikaciju sve je u nadležnosti opštine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari