Nesigurno je biti novinar u Srbiji 1Ilustracija Foto EPA-EFE CHRISTIAN BRUNA

U Srbiji je tokom 2018. godine ostvaren mali napredak na polju zaštite ljudskih prava.

Krivična gonjenja za ratne zločine pred domaćim sudovima napredovala su sporo, uz nedostatak neophodne političke podrške. Azilni sistem i dalje je manjkav, a uslovi za tražioce azila nisu se poboljšali. Položaj novinara i dalje je nesiguran, uz napade, pretnje i tužbe zbog izveštavanja o osetljivim pitanjima. Ovako počinje izveštaj međunarodne nevladine organizacije Hjuman rajts voč (Human rights watch) o stanju ljudskih prava u Srbiji u prethodnoj godini.

Govoreći o stanju medijskih sloboda u Srbiji, u izveštaju HRV-a se naglašava da su nastavljeni su napadi i pretnje protiv novinara, uz neodgovarajuće reakcije vlasti.

„Provladini mediji i dalje su sprovodili praksu klevetanja nezavisnih medijskih kuća i novinara. U periodu između januara i sredine avgusta, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) zabeležilo je 50 slučajeva nasilja, pretnji ili zastrašivanja novinara, uključujući četiri fizička napada i 18 slučajeva zastrašivanja novinara od strane državnih zvaničnika“, navodi se u izveštaju HRV.

Ništa bolje ne stojimo ni u oblasti procesuiranja odgovornih za ratne zločine, pošto, kako se navodi, krivično gonjenje ratnih zločina i dalje zaostaje usled nedostatka političke volje i adekvatnih resursa, i slabih mehanizama za podršku svedocima.

„Mali broj visokih zvaničnika upletenih u ozbiljna ratna nedela odgovarao je pred srpskim sudovima. Zaključno s avgustom 2018. godine, 11 slučajeva ratnih zločina i dalje se nalazilo u fazi istrage, a 19 je bilo u postupku pred srpskim sudovima. Tužilaštvo za ratne zločine Republike Srbije je u istom periodu podiglo dve nove optužnice. U toku prvih osam meseci 2018. godine, prvostepeni sudovi nisu doneli nijednu presudu u slučajevima ratnih zločina“, sumirali su u izveštaju učinak naših pravosudnih organa.

Branioci ljudskih prava su, stoji u izveštaju, u prošloj godini u Srbiji i dalje radili u neprijateljskom okruženju.

„Onlajn pretnje upućene aktivistima za ljudska prava predstavljale su redovnu pojavu, a istrage su bile spore“, naglašavaju u HRV-u navodeći slučaj aktivista Inicijative mladih za ljudska prava koji su novčano kažnjeni zbog prekidanja govora osuđenog ratnog zločinca Veselina Šljivančanina u januaru 2017. godine.

U delu izveštaja koji se odnosi na prava seksualnih manjina navodi se da su se u 2018. godine nastavili napadi usmereni protiv lezbijskih, gej, biseksualnih i transrodnih (LGBT) osoba i aktivista.

„U periodu između januara i sredine avgusta, srpska organizacija za zaštitu LGBT prava DA SE ZNA! zabeležila je devet incidenata protiv LGBT osoba, uključujući četiri slučaja fizičkih napada i pet slučajeva pretnji i zastrašivanja. Istrage su često spore, a podizanje optužnica je retko“, ističu u izveštaju uz dodatak da je Parada ponosa u septembru održana je bez većih incidenata.

Teško do azila

Kako se navodi u izveštaju HRV-a između januara i kraja jula, u Srbiji je registrovano 4.715 tražilaca azila, u poređenju s 3.538 u istom periodu 2017. godine. Tokom 2018. godine, dodaje se, najveću nacionalnu grupu činili

su Pakistanci, praćeni Avganistancima i Irancima. „Proces odlučivanja o azilu i dalje je bio neadekvatan, uz niske stope priznavanja i duga odlaganja donošenja odluka. U periodu između januara i avgusta, samo 151 tražilac azila podneo je prijavu u Srbiji, dok su vlasti izbeglički status odobrile samo u devet, a supsidijarnu zaštitu u 14 slučajeva. Tokom prethodne decenije, Srbija je odobrila izbeglički status za ukupno samo 53 osobe, a supsidijarnu zaštitu u 74 slučaja“, navode iz HRV-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari