NOOIS: Primenjeno 25 ključnih preporuka Komiteta Ujedinjenih za prava OSI 1Foto: www.freepik.com

Direktorka Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom (NOOIS) Ivanka Jovanović izjavila je danas da je u Srbiji, u većoj ili majoj meri, primenjeno 25 ključnih preporuka Komiteta Ujedinjenih za prava osoba sa invaliditetom.

Ona je rekla da je za pet meseci, tokom projekta „Ljudska prava za sve“, NOOIS uradio analizu preporuka Komiteta i da je primetno da je povećan procenat prevođenja na znakovni jezik u televizijskom programu, ali to još nije dovoljno.

Istakla je da se mora raditi na fizičkoj pristupačnosti, ali i pristupačnosti informacija i dodala da treba napraviti izmene i dopune zakona koji se odnose na izgradnju.

Jovanović je dodala da je ratifikovan Marakeški sporazum i da su time štampana izdanja postala dostupan osobama sa oštećenim vidom.

Direktorka kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović rekla je da Srbiju obavezuje Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom i da je ona postala deo unutrašnjeg prava Srbije.

Ona je istakla da su peporuke Komiteta na kojima treba kontinuirano raditi one koje se odnose na zapošljavanje, položaj žena i dece sa invaliditetom i smanjenje diskriminacije.

Paunović je dodala da se u krizi sa korona virusom pokazalo da su veoma važnje preporuke koje se odnose na upravljanje rizikom.

U zaključcima analize, koja je podeljena medijima, navodi se da je radi doslednog sprovođenja preporuka važno izmeniti propise i uskladiti ih sa odredbama Konvencije, posebno u oblasti procene invalidnosti i servisa podrške, te da bi zbog toga trebalo promeniti Zakon o socijalnoj zaštiti i Pravilnik o proceni telesnog oštećenja.

Navodi se da treba uneti posebne odredbe koje se tiču zaštite prava žena sa invaliditetom u nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti, povećati ulaganje u podsticanje zapošljavanja žena sa invaliditetom i obezbediti pristupačnu zdravstvenu zaštitu za te žene.

Ističe se da treba usvojiti Strategiju deinstitucionalizacije i osigurati da deca mlađa od tri godine ne budu više smeštena u ustanovama, kao i da treba povećati ulaganje u servise podrške.

Potrebno je pojačati rad na suzbijanju stereotipa o osobama sa invaliditetom, kao i promeniti Porodični zakon, kako bi se ukinula mogućnost stavljanja osobe sa invaliditetom pod puno starateljstvo i izmeniti nacrt Građanskog zakonika.

Neophodno je i obezbediti dovoljno sudskih tumača za znakovni jezik, povećati ulaganje kako bi se slepim i slabovidim osobama olakšao pristup obučenim psima vodičima, povećati podršku biblioteci Saveza slepih Srbije i opismenjavanju slepe dece na Brajevom pismu na srpskom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari