Nove mere: Do ponedeljka će raditi samo prehrambene prodavnice, apoteke i benzinske pumpe 1Foto: BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC/DS

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je, nakon sednice Kriznog štaba, da će od večeras do ponedeljka raditi samo prehrambene prodavnice, apoteke i benzinske pumpe, ali da neće biti policijskog časa.

Mere će važiti od srede, 17. marta do nedelje, 21. marta, saopštila je Vlada Srbije i navela da će biti na snazi mere kao i prethodnog vikenda. Od večeras u 20, odnosno 21 čas sve što je određeno na sednici će biti zatvoreno.

Biće zatvoreni kafići, restorani, barovi, tržni centri, sve prodavnice (osim prodavnica prehrambene delatnosti), bioskopi, muzeji, galerije, kozmetički i frizerski saloni, saloni lepote, kladionice, kockarnice, dečje igraonice, teretane, vežbaonice, fitnes centri, bazeni, baloni za sport.

Kako je vikend uobičajeno neradan, Vlada je naglasila da se mere zatvaranja ne odnose na preduzeća, fabrike i njihove interne organizacije rada i poslovne aktivnosti. Takođe, u uobičajenom radnom vremenu biće otvoreni svi šalteri državne uprave, pošte, banke, osiguravajuća društva, menjačnice.

Identično kao i za vikend, dozvoljeno je da rade apoteke, ordinacije, laboratorije, stomatološke i veterinarske ordinacije, veterinarske apoteke, trgovinski objekti gde se prodaju prehrambeni proizvodi, pijace, zelene pijace, prodavnice stočne hrane, pet šopovi, kiosci i trafike.

U narednih pet dana mogu da rade obućari, stakloresci, krojačke radnje, stolarske radnje, vulkanizeri, tehnički pregledi, auto-perionice, hemijska čišćenja, a benzinske pumpe mogu da prodaju gorivo.

Restorani i barovi u okviru hotelskih i drugih kategorizovanih smeštaja mogu da rade isključivo za goste koji imaju prijavljen boravak u tom hotelu, kao i sportski objekti za pripremu i održavanje registrovanih takmičenja u okviru nadležnih nacionalnih sportskih saveza.

Kako se ističe, nije dozvoljena šalter prodaja hrane u restoranima, kao ni šalter prodaja kafe i pića u lokalima na šetalištima.

Zelene pijace u Beogradu radiće uobičajeno i u dane primene novih epidemioloških mera, od 17. do 21. marta, saopštilo je danas javno preduzeće „Gradske pijace“.

Sve javnobeležničke kancelarije u Srbiji nastavljaju da rade uobičajeno, radnim danom od 9 do 17 časova, uz pridržavanje protivepidemijskih mera, saopštila je danas Javnobeležnička komora Srbije.

Kako se navodi, nove mere za suzbijanje epidemije ne odnose se na promenu režima rada državnih organa i javnih službi.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je da se nove mere Kriznog štaba u narednih pet dana ne odnose na veterinarske ordinacije i apoteke, kao i prodavnice stočne i hrane za kućne ljubimce.

Nadležni organi, inspekcijske službe i komunalna policija strogo će kontrolisati poštovanje epidemioloških mera u narednim danima, navela je Vlada i pozvala na poštovanje svih mera i apelovala na ličnu odgovornost svih građana.

Vakcinacija će odvijati bez prekida po unapred utvrđenom planu i u narednim danima, tako da nove mere ni na koji način ne ugrožavaju proces imunizacije, istakla je Vlada.

Nove mere: Do ponedeljka će raditi samo prehrambene prodavnice, apoteke i benzinske pumpe 2

 

 

Od sutra do ponedeljka režim rada biće kao prošlog vikenda, od večeras se sve zatvara do kraja nedelje. Nećemo uvoditi policijksi čas, neće biti zabrane, istakla je premijerka Ana Brnabić.

„Radiće samo prehrambene prodavnice, apoteke i benzinske pumpe“, rekla je ona.

Kako je dodala, od svih nas zavisi da li će se te mere produžiti i na narednu nedelju.

Ona je navela da će raditi državne institucije, banke i pošta, dok će sve što je moguće preći na rad onlajn.

„Potrebno je da dodatno usporimo život kako bi videli da brojevi novozaraženih stagniraju“, rekla je Brnabić.

Brnabić je najavila da će biti povećano testiranje na korona virus na granicama, kao i da će u toku dana razgovarati o pomoći najugroženijima iz privrede ovim merama.

„Jedini put iz ovoga vakcinacija“, kazala je Brnabić i dodala da je zadovoljna kako teče taj postupak i da svaki dan bude između 10.000 i 12.000 novih prijava za vakcinaciju.

Brnabić je rekla da će verovatno i učenici nižih razreda osnovnih škola preći na onlajn nastavu od narednog ponedeljka.

„Vrtiće ne možemo da zatvorimo. Nastaviće da rade, koliko god mogu da se poštuju mere. Ako postoje vaspitači i vaspitačice koji još nisu vakcinisani, molim da nam se jave“, kazala je Brnabić i dodala da će se vakcinacija nastaviti bez promena.

Brnabić je najavila da će se truditi da povećaju kapacitete za vakcinaciju i da će biti održani sastanci sa ugroženima u privredi, ali i ugostiteljima, muzičarima, fotografima i „svima onima koji su se okupili u nedelju ispred Doma Narodne skupštine“.

Ona je rekla i da će skijališta da rade normalno, iako je medicinski deo Kriznog štaba tražio da se potpuno zatvore, ali u zimskim centrima neće moći da rade kafići i restorani, nego samo hoteli, u kojima će moći da borave samo gosti, što će inspekcije pojačano kontrolisati.

Na pitanje zašto takva odluka nije doneta ranije, što je tražio medicinski deo Kriznog štaba, Brnabić je odgovorila da je to zato što pokušava da se nađe kompromisno rešenje, zasnovano istovremeno na zaštiti zdravlja stanovništva, očuvanju privrede i radnih mesta i mentalnom zdravlju nacije.

Kako je objasnila, borba protiv korone košta, i pošto budžet ima velike vanredne troškove zbog toga, privreda, koja ga puni, mora da radi.

Brnabić je rekla da će Vlada imati dodatne razgovore sa ugostiteljima, muzičarima, fotografima i svima onima koji izuzetno trpe zbog mera, a da je u ponedeljak o tome dva puta razgovarala sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Ne mogu ništa da obećam, osim da ćemo se truditi da ih pomognemo da prežive, naglasila je ona.

Lončar: Kompletno zatvaranje jedino rešenje da se sačuvaju životi

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da je kompletno zatvaranje jedino rešenje da se sačuvaju životi i zdravstveni sistem.

Nakon obilaska kovid bolnice u Batajnici, Lončar je rekao da su nove protivpandemijske mere donete na osnovu dosadašnjih podataka i rezultata.

„Nove mere donete su da bi se smanjio broj zaraženih, da bi se prekinulo širenje zaraze, i molim sve da to imaju na umu. Do pre sedam dana smo možda bili u prilici da pričamo šta i kako, danas nismo“, rekao je Lončar a preneo portal B92.

Nikodijević: Pooštravaju se mere u Beogradu, bitna lična odgovornost

​Ovo je kompromisno rešenje, s obzirom na to da je bilo predloga da ugostiteljski, trgovinski objekti i uslužne delatnosti budu zatvoreni i dve sedmice, ocenio je predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević za Studio B, komentarišući jutros donete nove epidemiološke mere na sednici Kriznog štaba.​

„Nadamo se da će ove mere dati rezultate i da se neće dalje pooštravati. Cilj svih nas u Beogradu jeste da nam radi privreda – trgovinske radnje, ugostiteljstvo i uslužne delatnosti, jer se njihovo zatvaranje održava na budžet Grada i plate zaposlenih“, ukazao je Nikodijević.​​

Nove mere: Do ponedeljka će raditi samo prehrambene prodavnice, apoteke i benzinske pumpe 3
Nikola Nikodijević Foto: Beoinfo

On je potvrdio da će vrtići nastaviti redovno da rade, a da će učenici osnovnih škola, od prvog do četvrtog razreda, od ponedeljka preći na onlajn nastavu. Uporedo sa novim merama moramo da nastavimo i sa procesom imunizacije stanovništva prestonice, podvukao je Nikodijević.

„Prešli smo broj od 400.000 ljudi koji su primili jednu ili obe doze vakcine u Beogradu. Sada nam je akcenat na tome da se imunizacija prebaci na rubne opštine i da te stanovnike informišemo o prednostima vakcinacije, pre svih najstarije sugrađane. Otvaraće se mobilni punktovi koji će biti stacionirani pretežno u seoskim sredinama. Moramo informisati građane kojima je vakcina ili informacija o koristima vakcinacije teže dostupna, i to će biti naš zadatak u drugoj fazi imunizacije“, rekao je Nikodijević, a prenosi Sekretarijat za informisanje grada Beograda.​

On je najavio da će se osobama sa invaliditetom, kao i teže pokretljivim osobama biti omogućena vakcinacija na adresama stanovanja.​​

„Imamo oko 10.000 prijavljenih građana koji u kućnim uslovima moraju da prime vakcinu. Bez obzira što to usporava proces imunizacije, taj posao će biti uspešno završen. Do sada je oko 2.500 naših sugrađana iz te kategorije stanovništva već vakcinisano, a pozivam i ostale građane da se prijave“, zaključio je predsednik  Skupštine grada.

Članovi medicinskog dela Kriznog štaba nisu zadovoljni merama

Članovi medicinskog dela republičkog Kriznog štaba za suzbijanje epidemije korona virusa nisu zadovoljni donetim protivpandemijskim merama, najviše zbog rasta inficiranih britanskim sojem tog virusa, preneli su mediji.

Epidemiolog Branislav Tiodorović rekao je da niko iz Kriznog štaba nije zadovoljan što je pooštravanje mera najavljeno samo za ovu nedelju, ali da je takav kompromis poslednja moguća mera.

Epidemiolog Predrag Kon kazao je da je medicinski sektor „toliko prenapegnut da mu treba podrška celog društvenog sistema“.

Prema njegovim rečima, počinje dominacija britanskog soja korona virusa, koja se spušta i prema mlađem uzrastu i zbog toga je najavaljena onlajn nastava i za niže razrede osnovne škole.

Brnabić: U Srbiji se nastavlja vakcinacija Astrazenekom, to je odlična vakcina

Brnabić je izjavila da se u Srbiji nastavlja vakcinacija Astrazeneka vakcinom protiv korona virusa, koja je suspendovana u više evropskih zemalja, navodeći da je reč o „odličnoj vakcini“ i da građani ne treba da oklevaju da je prime zbog različitih glasina.

Brnabić je nakon sednice Kriznog štaba za suzbijanje korona virusa rekla da je jedini način da se pobedi epidemija korona virus vakcinisanje, i pozvala je građane da se prijavljuju za vakcinaciju.

Ona je rekla da se snabdevanje vakcinama protiv korona virusa kompanije Fajzer nastavlja jednom nedeljno, i da se očekuje da pola miliona kineske vakcine Sinofarm u Srbiju stigne krajem marta, umesto početkom aprila kako je bilo planirano.

Republički Krizni štab za suzbijanje epidemije korona virusa doneo je danas odluku da će od srede do nedelje u Srbiji „biti zatvoreno sve osim prodavnica prehrambenih proizvoda, apoteka i benzinskih pumpi“, ali da neće biti policijskog časa.

Podsetimo, na konsultacijama premijerke Ane Brnabić i medicinskog dela Kriznog štaba u nedelju nije doneta odluka da li će mere biti pooštrene.

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da je na konsultacijama medicinskog dela Kriznog štaba s premijerkom struka ostala pri stavu da epidemiološke mere moraju da budu pooštrene.

On je objasnio da su jedine mere koje mogu da prekinu lanac transformacije virusa one mere koje su važile tokom vikenda i da je potrebno minimum 14 dana da bi se obezbedilo smirivanje aktivnosti virusa.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek izjavio je danas da su u Beogradu popunjeni kapaciteti u kovid sistemu bolnica i da je prijem novih pacijenata moguć jedino pri otpustu.

On je rekao da se razmišlja o proširenju bolničkih kapaciteta, odnosno o prebacivanju nekih bolnica u kovid sistem.

Prema zvaničnim podacima, korona virus je u Srbiji od početka epidemije registrovan kod 520.911 osoba, a zabeleženo je 4.747 smrtnih slučajeva. Registrovano je još 4.634 novoobolela, a 28 preminulih.

U Srbiji je, prema poslednjim podacima, 4.516 hospitalizovanih pacijenata. Na respiratorima se, prema poslednjem preseku, nalazi 219 osoba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari