Osuđenice: Umesto maski nude nam bojanke 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević

„Maske šijemo, ali ih nemamo, sredstva za dezinfekciju nemamo jer nisu dozvoljena, stojimo u obaveznom brojnom stroju jedna do druge četiri puta dnevno, i jedna iza druge šest puta dnevno, a pri tome imamo šest slučajeva zaraženih kovidom 19“.

To tvrde osuđenice u Kazneno-popravnom zavodu u Požarevcu u anonimnom pismu koje su poslale redakciji Danasa.

S druge strane, iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) demantuju navode iz anonimnog pisma osuđenica i naglašavaju da u KPZ za žene u Požarevcu nijedna osuđenica nije inficirana virusom korona, kao što u ovom trenutku ni u jednom drugom zavodu nijedno lice lišeno slobode nema infekciju ovim virusom.

„Šest osuđenica se nalazi u odvojenom delu zavoda jer su tek došle na izvršenje kazne (pet prekršajnih i jedna zatvorska). Kod ovih lica je odmah po prijemu obavljen obavezan lekarski pregled i nisu utvrđeni simptomi infekcije virusom korona“, ističu iz UIKS za naš list. Kako objašnjavaju, u skladu sa merama koje se sprovode od 11. marta ove godine, osuđenice će narednih 14 dana biti odvojene od drugih lica u zavodu i sve vreme će biti pod pojačanim lekarskim nadzorom koji podrazumeva, između ostalog, i redovno proveravanje telesne temperature.

U anonimnom pismu koje je stiglo u redakciju Danasa osuđenice tvrde da šetaju bez maski, stoje u obaveznom brojnom stroju jedna do druge četiri puta dnevno, i jedna iza druge šest puta dnevno, „a pri tome imamo šest slučajeva zaraženih kovidom-19“.

Osuđenice dodaju da ih vaspitač ubeđuje da ne gledaju šta mediji pišu, i nudi im bojanke za predškolski uzrast.

„Maske šijemo, ali maske nemamo, sredstva za dezinfekciju nemamo jer nisu dozvoljena… Nagurani smo od 60 do 80 u paviljone zatvorenog tipa u ustanovi poluotvorenog i otvorenog tipa, uslovni otpust ne možemo da dobijemo jer mišljenje o nama daju gori od nas i predlažu nam da se posvetimo bojenju predloženih nam bojanki“, tvrde osuđenice. Kako dodaju, svih šest „bolesnih nesrećnica“ jesu izolovane, ali terapiju dobijaju tako što „proture ruku kroz prozor, hrana im se ostavlja ispred vrata, a osoba koja jedina ulazi kod njih u istom mantilu i istom maskom i rukavicama ulazi u prostoriju u kojoj se seče hleb za 300 žena“.

Međutim, iz Uprave za izvršenje sankcija naglašavaju da navodi iz pisma osuđenica u požarevačkom zatvoru nisu tačni i naglašavaju da svi zatvori imaju neophodna dezinfekciona sredstva za ličnu higijenu osuđenika i pritvorenika, kao i za dezinfekciju površina i podova i svuda su pojačane mere higijene još pre uvođenja vanrednog stanja.

„Konkretno, u KPZ za žene se svaki dan obavlja dezinfekcija svih prostorija i površina koja koriste osuđenice. To se odnosi na dezinfekciju njihovih soba, trpezarije (i to posle svakog obroka), prostorija za dnevni boravak, podova, kaseta koja koriste, metalnih površina, govornica u hodniku, rešetki u hodnicima, vrata… Takođe se redovno provetravaju sve prostorije, a licima su dostupna sredstva za higijenu ruku koja se stalno obnavljaju (pre svega sapuni) i produžen im je boravak na svežem vazduhu“, objašnjavaju iz Uprave za Danas.

Kako dodaju, sve osuđenice koje su radno angažovane (u krojačkom pogonu, poslovima održavanje higijene u zavodu i na poslovima na ekonomiji) nose zaštitne maske za lice i rukavice.

„Takođe, osuđenice nose zaštitne maske prilikom razgovora sa zaposlenima u Zavodu (vaspitačima u Službi za tretman, pripadnicama Službe za obezbeđenje…), kao i prilikom dolaska na pregled kod zavodskog lekara, kupovine na kantini, prijema paketa, a maske dobijaju od Zavoda i prilikom otpusta sa izdržavanja kazne“, naglašavaju iz Uprave.

Zaposleni u OZ Leskovac negativni

Iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija kažu za Danas da je 11 zaposlenih u Okružnom zatvoru u Leskovcu koji su bili u samoizolaciji u kućnim uslovima negativno na virus korona. „Iako je nekima od njih 4. aprila isticao karantin i nisu imali nikakve simptome i dobro su se osećali sve vreme, oni su počeli ponovo da rade 11. aprila tek pošto su stigli negativni rezultati testiranja. Pripadnik Službe za obezbeđenje, kod koga je krajem marta potvrđeno prisustvo virusa korona, nije više na bolničkom lečenju. On je sada kod kuće, ali neće se vraćati na posao dok ne prođe period koji su epidemiolozi odredili za boravak u kućnim uslovima posle izlečenja“, ukazuju iz Uprave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari