Osumnjičen za odavanje poslovne tajne 1Foto: Fabrika Krušik

Otac ministra unutrašnjih poslova u Vladi Srbije Nebojše Stefanovića – Branko ponovo je u centru pažnje domaće javnosti. Mediji su, naime, objavili da je uhapšen A. O., radnik „Krušika“ koji je novinarima dostavio podatke o povlašćenom statusu kompanije GIM, čiji je Stefanović senior predstavnik pri kupovini i potonjem izvozu mina, granata i drugih „Krušikovih“ proizvoda, a koje je, prema raspoloživim podacima, kupovao jeftinije i od državnog izvoznika naoružanja i vojne opreme – firme Jugoimport SDPR.

Umesto da se postupak, zbog eventualnog sukoba interesa i mogućeg nanošenja štete valjevskoj fabrici, koja je trenutno u više nego nezavidnoj situaciji, povede protiv Branka Stefanovića, uhapšen je uzbunjivač iz „Krušika“.

Kako piše BIRN, u sredu, 18. septembra, između dva i pola tri po podne naoružani specijalci u džipovima ušli su u krug fabrike namenske industrije „Krušik“ u Valjevu i odmah se uputili u kancelariju dispečera u proizvodnji A. O., inače IT stručnjaka.

Na licu mesta oduzeli su mu poslovni računar, a zatim ga odveli u stan gde su zaplenili njegov privatni kompjuter kao i eksterne memorije koje su pronašli. Pretres stana trajao je do 18.30 kada je A. O. prebačen za Beograd. Određen mu je pritvor od mesec dana, a hapšenje je usledilo tri dana nakon što je sajt Arms voč objavio tekst o izvozu oružja u Jemen i navodnoj ulozi oca ministra u tom poslu. Ovom temom su se bavili i pojedini domaći mediji.

LJubisav Radosavljević, advokat privedenog uzbunjivača, izjavio je za BIRN da se njegov klijent dobro oseća. Tužilaštvo ga tereti za odavanje poslovne tajne, a po Krivičnom zakonu može da dobije od dve do 10 godina zatvora. Upitan zbog čega se ćuti o hapšenju, čak i nakon što su mediji uspeli da saznaju da se A. O. već 20 dana nalazi u pritvoru, rekao je da nije hteo o tome da priča. „Ja sam profesionalac, već 30 godina sam u advokaturi, a po meni tu nema ničega“, rekao je Radosavljević.

Velika prašina minulih dana bila se podigla i povodom informacije da je Branko Stefanović dobio dozvolu i za proizvodnju oružja. U delu neupućene javnosti odmah je protumačeno da će Stefanović senior, koliko sutra, da počne da proizvodi puške, automate, mitraljeze i drugo pešadijsko naoružanje i da ga potom prodaje širom sveta. Poznavaocima ove problematike znano je, međutim, da od tog posla nema ništa i da ne samo Branko Stefanović, nego ni bilo koji drugi srpski trgovac oružjem nema ni teoretskih šansi, bez obzira na to koliko novca ima, da postane ozbiljniji i međunarodno kredibilan proizvođač pešadijskog naoružanja.

Država Srbija većinski je vlasnik vodećih fabrika grupacije Odbrambena industrija Srbije (čine je Zastava, Krušik, Prvi partizan, Sloboda iz Čačka, Milan Blagojević iz Lučana, Prva iskra iz Bariča…) Iako je izvoz namenske industrije značajan, stanje u nekim fabrikama je problematično. Gubici „Zastave oružja“, prema poslednjim zvaničnim informacijama iz te fabrike, premašili su 30 miliona evra, dok je dug fabrike dostigao 17 milijardi dinara. Valjevski „Krušik“ je takođe u više nego nezavidnoj situaciji: Gubici su premašili 40 miliona evra, fabrika radi sa 20 odsto kapaciteta, a zbog dugova pojedini dobavljači su prestali da im isporučuju repromaterijal i delove. Sindikat „Krušika“ nedavno se povodom stanja u toj fabrici obratio i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ali im on, koliko je poznato, ništa nije odgovorio.

Reakcije na hapšenje

Savez za Srbiju, Stranka moderne Srbije, Demokratska stranka Srbije, Narodni slobodarski pokret Miroslava Parovića osudili su hapšenje A. O. i zatražili su njegovo hitno oslobađanje. Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović je izjavio da „Vučićev režim štiti stranačke i porodične vojne liferante sa stotinama hiljada evra u ruksaku dok se oni koji brane pravdu hapse“. Bivši poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić smatra da razlog hapšenja IT stručnjaka iz „Krušika“ predstavlja nelegitiman pritisak na uzbunjivače. Puštanje A. O. traže i novinarska udruženja UNS i NUNS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari