Pašalić pita Vulina čija su 134 stana 1Foto: FoNet Ognjen Stevanovic

Na osnovu dokumentacije koju su dostavili korisnici hotela „Bristol“, Zaštitnik građana utvrdio je (po Zaključku Vlade od 2. 8. 2018. godine) da je Vlada saglasna da se prenese pravo svojine na nepokretnostima Grada Beograda u svojinu Republike Srbije, bez naknade, za potrebe Ministarstva odbrane.

Koje čini 134 stambene jedinice, koje se nalaze u Beogradu i da stanovima raspolaže Ministarstvo odbrane u cilju rešavanja stambenih potreba aktivnih penzionisanih pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, u skladu sa propisima koji regulišu stambenu oblast, saopštila je, odgovarajući na pitanja iz Danasa, stručna služba Zorana Pašalića, zaštitnika građana.

Da podsetimo, svojevremeno je na pitanje Danasa Ministarstvo odbrane odgovorilo da stanovi nisu dati na trajno korišćenje ovom ministarstvu, već privremeno, što je u suprotnosti sa ovim iskazom Zaštitnika građana, koji se u svom radu osvrnuo i na pitanje zašto su pojedinim licima koja stanuju u hotelu „Bristol“ ponuđen privremeni smeštaj u stanove, a drugim licima smeštaj u vojno samačkom hotelu Zvezdara.

– Imajući u vidu sadržinu navedenog akta, Zaštitnik građana ponovo se obratio Ministarstvu odbrane aktom, kojim je od Ministarstva tražio izjašnjenje o nameni 134 stanova koji su zaključkom Vlade opredeljeni za potrebe Ministarstva odbrane, saopšteno je u odgovorima za naš list i navedeno da su dobili odgovor da je: „Ministar odbrane doneo Odluku o određivanju stanova za privremeni smeštaj i utvrđivanju uslova i kriterijuma za dodelu i korišćenje stanova za privremeni smeštaj pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije korisnika usluge privremenog smeštaja u hotelu „Bristol“. Sastavni deo odluke je pregled 33 stana za privremeni smeštaj pripadnika MO i VS korisnika usluge privremenog smeštaja u hotelu Bristol“.

– Na osnovu priložene dokumentacije Zaštitnik građana utvrdio je da se navedeni stanovi dodeljuju za privremeni smeštaj, a ne trajno rešavanje stambenog pitanja, zbog čega je Ministarstvu odbrane postavio pitanje pravnog osnova dodeljivanja stanova na privremeno korišćenje, odnosno obrazloženje iz kog razloga im nije omogućeno dodeljivanje tih stanova u zakup na neodređeno vreme, istakla je stručna služba Zorana Pašalića.

„Prema navodima Udruženja, u realizaciji ovog postupka od strane Ministarstva odbrane došlo je do nepoštovanja zakonske procedure, umanjenja dostignutog nivoa prava kao i do onemogućavanja prava na korišćenje grejanja stanara u hotelu Bristol“, istaknuto je u odgovorima za Danas i dodato da pitanje stambenog zbrinjavanja vojnih beskućnika nije od juče, staro je 28 godina i ne odnosi se samo na stanare u hotelu Bristol, već i one koji se nalaze u kolektivnim smeštajima.

Necivilizacijiski potez Ministarstva

Stručna služba zaštitnika građana Zorana Pašalića je na pitanje Danasa u kome se navode stanari kolektivnog smeštaja Bristol, koji smatraju da je „kriminalno“ uklanjanja brave sa ulaznih vrata Bristola i gašenje tople vode, jer su te delatnosti obavljane u toku noći, prokomentarisalo da „Zaštitnik građana ne daje paušalne ocene, a da li je neka radnja „kriminalna“ ne utvrđuje ova institucija, već se time bave policija, tužilaštvo i sud. Zaštitnik građana se više puta obraćao Ministarstvu odbrane sa molbom da se propusti isprave i naglasio da je uskraćivanje osnovnih životnih potreba vojnim beskućnicima u hotelu Bristol necivilizacijski gest.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari