Patrijarh sa Šarčevićem danas o crkvenoj prosveti 1Foto: FoNet SPC

Članovi Svetog arhijerejskog sinoda SPC danas bi trebalo da razgovaraju sa ministrom prosvete Mladenom Šarčevićem, potvrdio je ministar Šarčević za naš list.

U visokim crkvenim krugovima spekuliše se da bi sa ministrom trebalo da razgovaraju patrijarh Irinej (Gavrilović) i episkop bački Irinej (Bulović).

Glavna tema susreta navodno će biti svi nivoi crkvene prosvete – od Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta do nastave veronauke u državnim školama, kao i pitanje akreditacije pravoslavnih bogoslovija.

Ovo je prvi zvaničan susret „sinodalaca“ sa ministrom prosvete od kako je došlo do javnog neslaganja „crvene vlade“ i Univerziteta u Beogradu oko rada Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta. Crkveni izvori nezvanično najavljuju da je za 5. decembar zakazana prva sednica Nastavno-naučnog veća PBF UB posle povlačena dekana episkopa braničevskog Ignatija (Midića) pod pritiskom Sinoda.

Za sada se ne zna li će na njoj biti biran novi dekan ili će se glasati za novi Savet ove visokoškolske ustanove. Čeka se stav Rektorata UB o legitimnosti izbora aktuelnog Saveta PBF.

U izvorima bliskim Rektoratu spekuliše se da rektorka Ivanka Popović nije bila zadovoljna uopštenim izveštajem o prošlogodišnjem izboru Saveta PBF.

Ona je, navodno, tražila da joj se najkasnije do danas dostave precizni podaci o izabranim članovima Saveta iz redova PBF i tačan broj glasova koji su dobili na Nastavno-naučnom veću zbog sumnje da nije poštovan Statut UB i PBF.

Danasu je iz više izvora na ovom fakultetu potvrđeno da je od 15 predstavnika fakulteta u Savetu, uključujući i predsednika ovog tela mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija (Perića), samo vanredna profesorka engleskog jezika Ivana Knežević izabrana sa neophodnim 21 glasom.

Ivanka Popović je uoči poslednje sednice Veća PBF na kojoj je, na zahtev Sinoda, trebalo da se pokrene procedura za smenu dekana, upozorila upravu ovog fakulteta na moguću nelegalnost rada Saveta. Toj sednici Veća u ime Sinoda prisustvovala su i dvojica Irineja – patrijarh i njegov imenjak vladika bački, koji su tražili da se sinodske odluke o smenama na PBF sprovedu bez pogovora.

Vladika Ignatije se zamerio Sinodu zato što nije sproveo raniju sinodsku odluku o otkazima dvojici predavača PBF – redovnom profesoru episkopu zapadnoameričkom Maksimu (Vasiljeviću) i docentu Marku Vilotiću, sekretaru episkopa diseldorfskog i nemačkog Grigorija (Durića).

On je upozorio Sinod da su odluke crkvene vlade nezakonite što je potom zvanično potvrdio i Odbor za statutarna pitanja UB.

Pravna situacija na PBF je neizvesna. Ukoliko rektorka Ivanka Popović proceni da je izbor aktuelnog Saveta fakulteta nelegalan, 5. decembra Nastavno-naučno veće najviše obrazovne ustanove SPC biraće nove članove Saveta. U ovom trenutku niko nema precizan odgovor na pitanje šta će se dogoditi ako predstavnici fakulteta ne dobiju neophodan broj glasova za ulazak u Savet, koji bi trebalo potom da potvrdi izbor novog dekana.

Pojedini profesori PBF strahuju da aktuelni Sinod pokušava da „izvuče“ Bogoslovski fakultet iz sastava UB, iako se SPC više od pola veka žalila što su komunističke vlasti ovu visokoškolsku ustanovu isključile sa Univerziteta na koji je vraćena 2004. i dalje pod duhovnim okriljem Crkve. Pojedini crkveni sajtovi otvoreno zagovaraju osnivanje novog bogoslovskog fakulteta u okviru SPC, pozivajući se unutrašnje izvore u Sinodu.

Ministar ispred Sabora?

Crkvena prosveta trebalo je da, odlukom majskog Sabora SPC, bude glavna tema jesenjeg saborskog zasedanja. Sinod se oglušio o ovu saborsku odluku, a potom je odbio i naknadni zahtev dvadesetak srpskih arhijereja o sazivanju Sabora. Oni su doduše tražili da Sabor razmotri i neke sporne odluke i rad Sinoda posle majskog zasedanja, kao i da se ponovo izjasni o situaciji na KiM. Današnji sastanak mogao bi da znači da će pre saborskog dogovora i stava o crkvenoj prosveti dvojica Irineja najpre razgovarati sa ministrom Šarčevićem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari