Pavlović: Na svaki dinar nestane 50 para u državnom budžetu 1Foto: Peđa Popović

Nije poznato na šta sve država troši novac zbog tajnih ugovora potpisanih od 2008. godine do danas. Kada bi se ti ugovori obelonadili, za mnoge stvari bi se ispostavilo da su kriminogene.

To je danas na promociji trećeg izdanja svoje knjige „Mašina za rasipanje para“ rekao Dušan Pavlović, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, na štandu lista Danas na Medija Marketu.

Ova knjiga, u izdanju Dan Grafa, kako je rekao, štampano je prvo dva puta po hiljadu primeraka, a treće izdanje izašlo je u još dodatnih 600 primeraka.

„To je dosta interesantan tiraž jer se ovakve knjige retko štampaju u tolikom tiražu. Ono što je u knjizi mogu da razumeju i oni koji nemaju predznanja iz ekonomije i političkih nauka. Osnovna ideja knjige je da se ukaže da pod izgovorom subvencijama država pomaže privredni rast dajući novac privrednicima, a nakon toga država ne kontroliše kako se ta sredstva troše, što je njen najvažniji zadatak“, naveo je Pavlović.

Poenta je, prema njegovim rečima, da ono što bi državni službenik trebalo da radi, da to ne radi uopšte. Država, smatra Pavlović koji je bio savetnik ministra privrede Saše Radulovića, mora da napravi siste, kojim kontroliše samu sebe.

„Razvijene zemlje su to uspele i to su ekonomski uspešne zemlje. One koje nisu to uspele, a to su sve balkanske zemlje, ne mogu da izađu na zelenu granu. Potrebne su nezavisne institucije da kontrolišu svako ministarstvo“, ocenio je autor knjige i dodao da je zbog toga propao Sovjetski savez.

On je dodao da veliki deo novca u Srbiji odlazi u privatne džepove i stranačke kase.

„Glavni problem u knjizi su neiskorišćena sredstva koje građani kroz poreze i doprinose daju da bi im država pružale određene usluge, kao što su zdravstvo, obrazovni sistem… Međutim, novac se ne troši na te potrebe. Od jednog dinara koji se uplati u budžet 50 para ode za te potrebe, a 50 para nestane“, istakao je Pavlović.

On je ocenio i da se sistem koji danas postoji u Srbiji u poslednjih šest godina ne razlikuje mnogo od ranijeg sistema, već da je jedina razlika što su ljudi koji su sada na vlasti agresivniji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari