Porast tenzija na Dalekom istoku pred Drugi svetski rat 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

U Singapuru je danas počela konferencija komandanata vojnih snaga Engleske i Francuske, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Predmet razgovora konferencije drži se u najvećoj tajnosti, ali se pretpostavlja da će na ovom skupu biti reči o koncentraciji francuskih ratnih brodova u singapurskoj luci.

MPorast tenzija na Dalekom istoku pred Drugi svetski rat 2ere koje će se preduzeti posle ovog sastanka u vezi su sa razvojem situacije u Kini, prenosi Vreme.

Konferenija se, kako piše Vreme, održava povodom zauzimanja kineskog grada Svato od strane japanskih trupa.

Iako je sada u Svatou mirno, u Evropi vlada bojazan da bi japanska blokada mogla da se proširi i na poslednju slobodnu luku u Južnoj Kini koja je od velikog ekonomskog značajaa.

Vreme takođe piše i o protivljenju američkih senatora ponovnom kandidovanju predsednika Ruzvelta.

U vezi sa tim, senatori planiraju da pokrenu inicijativu sa uvođenje zakonskog ograničenja predsedničkog mandata na 6 godina.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Istog dana list Pravda piše o debati u Ženevi na kojoj se raspravljalo o useljavanju Jevreja u Palestinu.

Mandatska komisija Društva naroda završila je razmatranje engleske Bele knjige o Palestini, prenosi Pravda.

Porast tenzija na Dalekom istoku pred Drugi svetski rat 3Na zabavnim stranama, list Pravda piše o brodu „Telemak“ koji je nosio blago kralja Luja XVI.

Računa se da bi na brodu moglo biti oko  800 miliona franaka, a pretpostavlja se da se na njemu nalazi i ogrlica Marije Antoanete.

Ukoliko bi pronašli brod, 80% blaga bi pripalo državi a 20% onima koji brod pronađu, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari