Prepoznaju estradne imitatore, ne i oralne higijeničare 1Foto: Googlemaps

Zanimanja kao što su klovn, igrač u noćnom klubu, disk džokej (DJ), estradni imitator i ulični pevač, samo su neka od onih koja su se prvi put našla u novom šifarniku radnih mesta.

U njemu ipak nije bilo mesta za oralne higijeničare, iako se već nekoliko generacija školovalo na Stomatološkom fakultetu u Beogradu baš za ovo zvanje.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja predstavilo je novi šifarnik početkom ove godine posebno se hvaleći kako su i mnoga „savremena“ zanimanja, uglavnom iz IT sektora, po prvi put uvrštena u njega. Svoje mesto tu su našli i krotitelj konja, frizer za pse, krovopokrivač, pomoćnik kamenoresca, lični sobar, astrolog, krupije, trgovci otpadom, hostese i bioenergetičari, perači sudova, postavljači plakata i reklama. Ništa od ovoga nije sporno jer su to zanimanja koja postoje na tržištu rada, ali postoje i oralni higijeničari, mada nadležni organi to ne prepoznaju. Nakon što su završili trogodišnje osnovne strukovne studije i dobili diplomu iz oblasti oralne higijene, istu sada mogu da okače na zid, ali ne i da unesu u evidenciju države kao svoju zvaničnu kvalifikaciju. To u praksi znači da pri zaposlenju neće moći da koriste ovo zvanje, već će biti prijavljeni i plaćeni, prema kvalifikacijama koje su imali pre završetka ovog stepena studija. Osim toga, oralni higijeničari sada imaju problem što ih ne prepoznaje ni Ministarstvo zdravlja, te ne mogu da obave obavezni staž i dobiju licencu.

Najviše interesa da reši ovaj problem, osim samih oralnih higijeničara, ima i Stomatološki fakultet koji je do sada odškolovao devet generacija studenata na ovom programu, a zbog problema sa njihovim neprepoznavanjem od strane nadležnih ministarstava, fakultet u školskoj 2018/19 nije upisivao nove polaznike ovih studija. Stomatološki fakultet je, kako su nam rekli iz ove institucije, u više navrata pokretao inicijativu pred nadležnim organima da se ovo pitanje reši.

„Imajući u vidu neusaglašenost zakona iz oblasti prosvete, po kojima ovi studenti dobijaju diplome, zakona iz oblasti zdravlja, po kome diplomirani studenti treba da obave staž, kao i zakona iz oblasti rada, po kome treba da se zaposle, Fakultet je uputio ovim ministarstvima inicijative da se propisi izmene. Nadležni organi Fakulteta uvek su se trudili da reše probleme svojih aktivnih i diplomiranih studenata. Rešenje je u koordinisanju rada sva tri ministarstva“, istakli su oni. U međuvremenu su predstavnici Stomatološkog fakulteta održali sastanak sa nadležnima iz ministarstva zdravlja koji su, konačno, obećali da će omogućiti obavljanje staža za studente oralne higijene. Iz Ministarstva rada, ipak, nisu nam dali konkretan odgovor da li će uvrstiti ovo zanimanje u šifarnik i zašto ga sada nema. NJihovo objašnjenje za ovaj problem su – potrebe tržišta rada.

Ministarstvo rada: Šifarnik na osnovu tržišta

„Oralni higijeničar je kvalifikacija koja se stiče završavanjem studija na Stomatološkom fakultetu. Neophodno je praviti razliku između zanimanja i kvalifikacije, zanimanje je obeležje lica u svetu rada, dok je kvalifikacija obeležje lica u svetu obrazovanja. Šifarnik zanimanja koji je u upotrebi od 1. januara 2019. godine definisan je na osnovu analize podataka sa tržišta rada Republike Srbije, u nastojanju da se njime obuhvate sva zanimanja koja na tržištu postoje u aktuelnom trenutku. Kako bi šifarnik obuhvatio sva postojeća zanimanja, prilikom njegove izrade su konsultovani i poslodavci iz svih područja rada. Konstantno praćenje primene šifarnika zanimanja omogućiće njegovo periodično ažuriranje i prilagođavanje aktuelnom stanju na tržištu rada u Republici Srbiji, naveli su iz Ministarstva rada u odgovoru za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari