Priznanje Zagorki Dolovac - nagrada za ćutanje 1Foto: Beta/Miloš Miškov (Arhiva)

Vest da je republička javna tužiteljka Srbije Zagorka Dolovac dobitnica francuskog ordena Legije časti u rangu viteza, u javnosti je dočekana sa nevericom i negodovanjem.

Struka joj najviše zamera što na gotovo svakodnevna otkrića kriminalnih i koruptivnih radnji vlasti i ljudima bliskih vladajućoj koaliciji ne reaguje, dok je šira javnost uz podsmeh najčešće komentarisala da je „Zagorka živa“, pošto se uglavnom ne oglašava.

Orden koji je ambasador Francuske u Srbiji Žan Luj Falkoni uručio republičkoj javnoj tužiteljki Srbije spada u red najvišeg francuskog nacionalnog odlikovanja. Treba naglasiti da se on dodeljuje u znak zahvalnosti za izuzetan doprinos razvoju francusko-srpske saradnje, a u slučaju Zagorke Dolovac, ta saradnja se odnosi na krivično-pravnu oblast. Na koji način Dolovac obavlja poslove u Srbiji, za francusku vladu očigledno nije bilo dovoljno bitno.

Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević kaže za Danas da ju je vest o uručenju ordena Zagorki Dolovac prilično iznenadila.

– Iznenadila nas je ta vest, pošto ni inače nemamo saznanja o aktivnostima gospođe Dolovac, ni na unutrašnjem, a naročito ne na međunarodnom planu – isteče Boljević, koja nije mogla da odgovori na pitanje da li je priznanje zasluženo, „pošto ne zna o kakvim zaslugama je reč“.

Advokat Vladimir Gajić kaže za naš list da je u najmanju ruku bio šokiran kada je čuo da je Zagorka Dolovac dobila orden Legije časti.

– Da jedna Francuska toliko degradira svoje odlikovanje i dodeli ga osobi koja je jedan običan sluga režima, zaista neverovatno. Pitam se ponekad kuda ide ovaj svet – kaže Gajić. Prema njegovim rečima, u poslednjih nekoliko godina ima na desetine slučajeva u kojima se republička tužiteljka Dolovac „pravila mrtva“.

– Počev od Savamale, pa preko „hapšenja“ novinara na inauguraciji, slučaja Babić, Mali, Šešelj, Hrkalović, familija ministra Stefanovića, navijači, korupcija na koridorima, izbori u Lučanima, Medveđi, Lončar, Vulin, Pink, napadi na novinare… Dakle, jedan katastrofalno loš tužilac koji je direktno kriv za stanje u društvu dobija orden kojim se priznaje čast nekome ko je u hibernaciji 10 godina – naglašava Gajić.

Brojni slučajevi koje je naveo naš sagovornik proizvod su uglavnom rada istraživačkih novinara. Uprkos čvrstim dokazima o korupciji i kriminalnim radnjama predstavnika vlasti, republička tužiteljka nije pokrenula nijednu istragu u vezi sa otkrićima novinara u Srbiji.

Direktor Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) Branko Čečen kaže za naš list da i jeste i nije iznenađen visokim priznanjem kojim je odlikovana Zagorka Dolovac.

– To je jedna zgodna alatka francuske diplomatije koju su dobili uglavnom odlični ljudi, ali i neki kao što su Harvi Vajnstin, Emanuel Norijega, Vladimir Putin ili Bašar al Asad. Koliko sam čitao, Zagorka Dolovac ga je dobila pre svega zbog brzog postupanja po zamolnicama Francuske, što je francuskoj ambasadi verovatno vrlo važno. E sad, mislim da je problem što je ambasadi to važnije od desetina i desetina izveštaja i studija o vladavini prava koje je proizveo civilni sektor u Srbiji i sada već zaista ogoljenog odustajanja tužilaštava u Srbiji od sopstvene uloge u demokratiji – smatra Čečen. On dodaje da se to uklapa u realpolitiku Zapada prema Srbiji.

– Što pre svi razumemo kako to funkcioniše i kako da se uklopimo u tu politiku i zaustavimo dalju eroziju vladavine prava i demokratije u Srbiji, to bolje po nas. Dakle, bolje da se više ne iznenađujemo nego da nađemo načina da snažnije utičemo na nju. I da se oslonimo pre svega na nas same, ako mislimo da ikada počnemo da gradimo društvo u kojem nije ponižavajuće živeti – zaključuje Čečen.

Kriterijum

Bivši ambasador Srbije u Francuskoj Radomir Diklić ističe za Danas da je orden Legije časti u rangu viteza najviše priznanje koje stranac može da dobije. „Odluku o tome ko će ga dobiti donosi Vlada Francuske. Kriterijum je doprinos odnosima Francuske i Srbije. Osoba mora da ima određene moralne kvalitete, jer se Legija časti ne dodeljuje tek tako. Ipak, akcenat je na unapređenju odnosa dve zemlje, a ne na nečijem radu u svojoj državi“, kaže Diklić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari