Problem veći od dva minuta 1Milan Tomić Foto: STARSPORT

Crvena zvezda završila je faktički ovogodišnju evropsku sezonu porazom od Limoža (72:71), formalno preostaje da još na svom parketu odigra utakmicu poslednjeg kola Top 16 faze protiv Unikahe.

Stoga može i da se podvuče crta pod ovaj „deo“ sezone, ranije nego što su to crveno-beli praktikovali minulih sezona.

Iz izjave trenera Milana Tomića ne bi se moglo zaključiti da je u stručnom štabu zbog toga detektovana kriza.

„Igrali smo 38 minuta kako treba, imali utakmicu u svojim rukama, onda su poslednja dva, dva i po minuta bila loša. Previše izgubljenih lopti, donosili smo loše odluke u napadu, igrali loše u odbrani i to nas je koštalo, to je bio ključ. Prvo poluvreme je bilo puno uspona i padova, oni su bili bolji. U drugom smo mi podigli nivo igre, napravili razliku, stekli 12 poena prednosti, ali nismo završili meč kako treba“, rekao je Tomić posle meča u Limožu.

Od 15 odigranih utakmica crveno-beli su dobili sedam, zanimljivo je da su u prvoj fazi krenuli sjajno, a da su do „tek“ trećeg mesta u svojoj grupi došli zbog serije poraza i zbog spuštenog garda na gostovanjima. Preksinoć u Limožu protiv ekipe koja je po svim kriterijumima manje kvalitetna od Zvezde, na svetlost dana su još jednom izašle sve mane crveno-belih koje su uzele svoj danak u Evrokupu, a prošle bez posledica u regionalnom takmičenju.

Najpre reket: Limož je imao čak 14 ofanzivnih skokova, nije to ekipa koja blista, u tom segmentu je tek 14. od 24 učesnika Evrokupa. Bez obzira na visinu i snagu visokih igrača Zvezde, pod košem očigledno duva promaja, osim skokova, rivali i prilično lako dolaze do poena blizu obruča. Loše role zasad je platio Maik Cirbes, Odžo i Ristić dobili su veću minutažu, što za sad nije donelo boljitak. Nema pravog defanzivnog učinka ni Fajea i Simanića, i to je dovelo da, između ostalog, Zvezda u poslednje dve utakmice odlučujuće koševe prima posle prodora protivničkih bekova. Rotacija je spora, pomoć kasni ili je nema. Treba svakako pomenuti i odsustvo Branka Lazića koji je umeo da pokriva mnogo od tih rupa u odbrani.

Kao drugi veliki problem pokazala se neraznovrsnost igre u napadu. Većim delom dosadašnje sezone Zvezda je odlično igrala u tranziciji, koristila je skoro svaku dobru odbranu za brzo kažnjavanje protivnika. Reglend, Beron i Perperoglu mnogo toga su završavali na individualni kvalitet i nepostavljenu odbranu rivala, nije bilo mnogo pikenrola jer Reglend i nije taj „tip“ igrača, mnogo bolje se tu snalazio Filip Čović. U poslednje vreme sva trojica igraju promenljivo u napadu, procenti su u silaznoj putanji, te crveno-beli imaju problema u boljem raspoređivanju poena i selekciji šuta.

Ono što se tek može pokazati bitnim pred deo sezone u kome se igra za trofeje je skroz rastresita minutaža u ekipi. Izuzimajući pomenuti trojac, te doskora Cirbesa i Fajea, delimično Odža, svi ostali iz meča u meč imaju potpuno neizvesnu ulogu. Čak i ako na jednoj utakmici „eksplodiraju“, već u sledećoj dobiju po par minuta ili čak ispadnu“ iz protokola. To pre svega važi za Dobrića i Simanića, Davidovac je ove sezone skoro nevidljiv, kao i Nenadić. Što može da bude pogubno po samopouzdanje i formu.

Crveno-belima preostaje borba za titulu u ABA ligi, što je od starta naznačeno kao prioritet, tu su i domaći Kup i liga. U tom smislu je za sada učinjeno sve, obezbeđena je pol pozicija pred plej-of, a preostaje da se vidi da li su u Zvezdi procenili da je u trci sa Cedevitom, Budućnošću i Partizanom dovoljan i trenutni roster.

4. Limož 1-4

Poslednje kolo: Crvena zvezda – Unikaha, Valensija – Limož.

Alimpijević dobio otkaz u Avtodoru

Dušan Alimpijević dobio je otkaz u ruskom Avtodoru iz Saratova. Avtodor je trenutno osmi u regionalnoj VTB ligi sa učinkom 6-8, dok je lider grupe u FIBA Kupu Evrope sa 3-1. Tim iz Saratova je poražen u poslednje tri utakmice, dve na svom parketu. Alimpijević je preuzeo Avtodor sredinom novembra i potpisao ugovor do kraja tekuće sezone. Na 17 utakmica u VTB i FIBA Kupu Evrope ostvario je učinak 7-10. Avtodor je na klupu vratio prošlosezonskog trenera Jevgenija Pašutina, koji je u međuvremenu vodio italijanski Kantu.