Prolećna škola arheologije 1Foto: Tamara Pavlović

“Prolećna škola arheologije” prva takve vrste u regionu, okupila je u Novom Sadu studente i predavače iz čitavog regiona. Više od 50 studenata osnovnih i postdiplomskih studija arheologije i istorije iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore i Srbije., učesnici su ove jedinstvene škole arheologije.

Oni će od 18. do 25. marta biti u prilici da od eminentih stručnjaka iz Srbije i regiona saznaju više o arheološkim potencijalima i kulturnom nasleđu dunavskog regiona, specifičnostima i izazovima ovog podneblja. Namera i cilj organizatora, Centra za istraživanje dunavskog regiona DAReC iz Novog Sada i Centra za istorijska istraživanja Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sada, je da upravo mladost i elan novih generacija utiču na bolju regionalnu saradnju neophodnu za dalji razvoj nauke, kao i na zdraviji i dublji odnos sa kulturnim nasleđem regiona, koje ima i ogroman potencijal za razvoj turizma i ekonomije ovog kraja, navode organizatori ovog naučnog skupa.

– Novi Sad kao Evropska prestonica kulture 2021. ima priliku da kroz narednih nekoliko godina  prezentuje svoje arheolosko i kulturno nasleđe celokupnoj stručnoj javnosti. Pored toga, bitan motiv za organizaciju „Prolećne škole arheologije“ je i sve manja  prisutnost arheologije na prostoru AP Vojvodine. Imajuci u vidu da na Univerzitetu u Novom Sadu ne postoji arheologija kao studijski program, ova škola je idealna prilika za razmišljanje o uvođenju i akreditaciji ove naučne discipline.-kaže za Danas Aleksandar M. Gajić, iz Centra za istraživanje dunavskog regiona.

Razvijanje čvrste regionalne kooperacije, razmena ideja i znanja i uspostavljanje kanala komunikacija među sadašnjim i budućim stručnjacima čitavog regiona, koji je nažalost, zamro pre nekoliko decenija, čini program „Prolećne škole arheologije“. Organizatori veruju se da će njenim organizovanjem  svake godine pružiti podstrek novim, zajedničkim istraživanjima, potencijalnim razmenama studenata i stručnog kadra i razvoju arheologije i istorije dunavskog regiona koji mogu da se stave u funkciju održivog razvoja. Baden Viteneberg Fondacija iz Štutgarda, Istorijski arhiv Novog Sada, Zavod za zaštitu spomenika Novog Sada, Turistička organizacija Novog Sada, Muzej Vojvodine i mnogi drugi prepoznali su značaj ovog okupljanja pre svega mladih naučnika, pružajući pomoć organizatorima iz Centra za istraživanje dunavskog regiona DAReC.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari