Pronađen "najpošteniji čovek na svetu" 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U Americi se u poslednje vreme rađa čitava jedna nova profesija pratilaca mladih žena, dok je jedan akrobata organizovao licitaciju sopstvenog „leša“ i prodao ga za neverovatnu sumu, piše list Vreme pre tačno 80 godina.

Pronađen "najpošteniji čovek na svetu" 2Pre četiri godine, u Sen klubu, mladi filmski glumac Žan Mira, oženio se Anabelom, čuvenim “starom” pariske filmske industrije. Oni su hteli da ovaj brak održe u najvećoj tajnosti, ali je francuska štampa, ipak, sve saznala i objavila detalje ovog braka. Od tada su prošle četiri godine. I ovaj par je odlučio da se sad razvede.

Kako objašnjava dopisnik lista Pravda, Anabela i Žan Mira su umetnici. Tu umetnost imali su pred očima isto tako i pri sklapanju braka kao i sada kad se razvode.Pronađen "najpošteniji čovek na svetu" 3

Pre „nekoliko dana“ Anabela je stigla avionom iz Londona u Pariz, a među grupom novinara, koji su je dočekali na aerodromu, nalazio se i njen muž.

Iako su novinarima tada ispričali da ih čeka zabavni Božić, oni su se uskoro dramatično posvađali. Kako je Anabela potpisala ugovor za film, Mira je shvatio da se opet neće videti narednih osam meseci, i dao ultimatum- on ili film. Kako je Anabela „danas“ otputovala nazad u London, kako bi počela pripreme za snimanje, ovaj brak je očigledno „otpisan“.

Moderna Amerikanka neće nikad da ostane sama, pa ni onda kada prepodne odlazi u varoš da kupuje razne sitnice, prenosi dopisnik lista.

U poslednje vreme stvorena je čitava profesija mladih ljudi, koji su stalni pratioci otmenih dama. Njihov zadatak je da prate i daju savete damama da li im se sviđa ova ili ona toaleta, kao i da nose manje pakete.

To su većinom siromašni studenti, koji su za ovu uslugu dobro plaćeni. Kako bi dobili ovaj posao, ovi studenti moraju biti savršeno elegantni.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Pronađen "najpošteniji čovek na svetu" 4

U Njujorku je održana “ovih dana” jedna vrlo zanimljiva licitacija: akrobata Džon Kanters nudio je na prodaju svoj “leš”, iako je još uvek živ, prenosi list Vreme.

Kanters može, usled retke abnormalnosti mišića i zglobova, da iskrivi telo na sve moguće načine. Pored toga, njegova koža ima sve osobine kaučuka, a elastičnost toga tkiva dozvoljava mu da se rasteže koliko god hoće. Tako je Kanters postao cirkuski akrobata i član putujućih družina.

Pre izvesnog vremena jedan čovek je, posle cirkuske predstave u Bostonu, predložio Kantersu da otkupi njegovo telo za 50. 000 dinara u cilju naučnih ispitivanja. Sledećeg dana posetio ga je drugi lekar, koji je čuo za ponudu svog konkurenta, i predložio mu da otkupi “leš” za 75. 000 dinara.

Ove ponude navele su Kantersa na originalnu ideju: on je odlučio da organizuje licitaciju i proda svoje telo.

Na kraju uzbudljive licitacije “leš” veselog Džona Kantersa postao je, za 1.350.000 dinara, svojina muzeja kurioziteta milionera Herberta Votersa.

S druge strane Amerike, otkrivena je nova senzacija- “najpošteniji čovek na svetu”.Pronađen "najpošteniji čovek na svetu" 5

“Poslednja tri dana”, nepoznati čovek se uporno javlja policiji u Nju Džerziju.

Tako ih on na primer obaveštava da je „sinoć“ nepropisno prešao na crveno svetlo u Hadsonskoj ulici. Pošto je prekršio zakon, najavio je da će poslati 250 dinara poštom, kao nadoknadu za svoj “veliki zločin”.

Sledećeg dana zaista je stiglo 250 dinara kao naknada za nepoštovanje saobraćajnih propisa, a sutradan je stiglo pismo sledeće sadržine: “Danas sam nepropisno prestigao jedan automobil i zamalo nisam pregazio jednu ženu. Šaljem vam 500 dinara, koliko taksiram ovaj postupak.”

Narednog dana stigao je i taj novac. Policija Nju Džerzija se pita koliko će ova „igra“ dugo trajati.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari