Putovanje na konju od Švedske do Sarajeva 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Švesdski veleposednik S. E. Helerštren doputovao je juče u Sarajevo na konju, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Gospodin Helerštren iz švedske je krenuo sa iznajmljenim konjem, a u Mađarskoj je do njihove vojske dobio tri konja za njega i njegov prtljag, i sa njima došao do naše granice.

Šveđanin je svoje putovanje na konju nastavio jutros ka Jajcu.

Na pitanje zašto je izabrao ovaj način putovanja, gospodin Helerštren je odogovorio da na taj način najbolje razgleda put, okolinu, ljude, mesta i običaje.

Putovanje na konju od Švedske do Sarajeva 2Kako kaže, došao je da upozna svet i nema nameru da putuje modernim vratolonnim sredstvima, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda istog dana piše o ekspediciji koja je na dnu mora otkrila takozvanu kolevku čovečanstva odnosno stari potonuli kontinent Lemuriju.

Ekspedicija koja pod vođstvom engleskog naučnika ser Džon Mareja istažuje krajeve između Arabijskog i Crvenog mora, stigla je ovih dana u Bombaj.

Istraživači su na morskom dnu otkrili stari kontinent za koji su Persijanci i Arabljani tvrdili da je kolevka čovečanstva i da je tu počeo prvi normalan ljudski život u ovom obliku u kom ga danas poznajemo.

Ovaj kontinent je još pre vladavine Egipćana spajao Indiju sa Afrikom.Putovanje na konju od Švedske do Sarajeva 3

Nedaleko od Adenskog zaliva, gnjurci su pronašli čitav lanac planina, dolina i stena.

Na nekim mestima našli su čak i ostatke drumova sa linijama po kojima se jasno može videti da su tvorevina ljudske ruke.

Na sredini potonulog kontinenta pronađena su i dva bela peščana mesta, za koja se pretpostavlja da su nekada bili pustinje, dok je Lemurija još bila kopno.

Svi engleski naučnici dele mišljenje ser Džona Mareja da je Lemurija zaista bila kolevka čovečanstva, odakle se, u primitivnom obliku, počela širiti kultura Azije i Afrike, piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari