Ratni narativ i dalje živi 1Memoralizuju se zločini a ne žrtve: Sa sinoćne tribine Foto: Jelena Diković

Na delu je dugogodišnje fabrikovanje laži, memoralizacija zločina a ne žrtava, te nametanje diskursa većine, samo su neki od zaključaka sinoćne tribine „Da li populisti mogu da nas izvedu iz ratnog narativa“, koji su organizovali forumZFD Srbija i SENSE – Centra za tranzicijsku pravdu iz Pule.

Učesnici tribine bili su Dejan Jović, profesor sa Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, Dino Mustafić, reditelj i javni zagovarač REKOM-a, istoričar Srđan Milošević sa Instituta za noviju istoriju Srbije i Mirko Klarin iz SENSE-a, koji je pre razgovora predstavio interaktivne narative – Ahmići, Srebrenica, Oluja, Kosovo i Zatiranje istorije i sećanja.

Mustafić je istakao da je svestan relativizacije, manipulacije i negiranja činjenica, navodeći da REKOM upravo želi da u fokus stavi žrtvu. Kao neko ko je preživeo opsadu Sarajeva i čiji je veliki deo snimaka završio u Hagu kao dokazni materijal, Mustafić je naglasio da ratni narativ i dalje živi i da za njega fabrikovanje laži nije ništa novo.

„Porazno je da su presude Haškog tribunala na javnim servisu Hrvatske bile intepretirane da vam se stomak prevrne. Umesto da su presude ostavile moralnu refleksiju onoga što se desilo devedesetih, postale su kamen spoticanja onih koji je ne priznaju“, rekao je Mustafić. Dodao je da prisustvujemo rehabilitaciji vinovnika ratova, da je na snazi memoralizacija zločina a ne žrtava. Mustafić smatra da bi u BiH trebalo doneti zakonsku odluku koja bi osudila poricanje sudskih činjenica. On je, takođe, rekao da su ratni narativi u BiH u latentnom sukobu, i da bi mogli dovesti do novog rata, koji bi mogao da bude gori od onog iz devedesetih. Naglasio je i da se ništa nije uradilo na kulturi pomirenja.

„Altrenativa postoji, i moguća je u otvaranju novih perspekitva. Radi se o dolasku nove generacije prosvećenih i emancipiranih političara“, naveo je Mustafić.

Ratni narativ i dalje živi 2Jović je, između ostalog, rekao da je nemoguće uskladiti razne ratne narative i formirati jedan obavezujući, „a nisam ni siguran da je to poželjno“. „Potrebno je odvojiti tri sfere – pravnu, političku i akademsku. Opasno je da se naruši autonomija ove tri sfere, to bi vodilo u totalitarnu sferu“, naveo je Jović. Prema njegovom mišljenju, bilo bi pogubno da neko nekome naredi da prihvati sudske odluke u koje ne veruje.“Hag treba da poštujemo, ali sebi treba da ostavimo slobodu da sami prosuđujemo“, naveo je Jović i istakao da je na snazi nametanje diskursa većine i da je potrebno osloboditi prostor za individualnu različitost. Međutim, rekao je i da se ipak postiglo dosta na uspostavljanju mira.

Milošević je rekao da bi političare koji se nalaze na odgovornim funkcijama presude Tribunala trebalo da obavezuju. Kako je objasnio, treba prihvatiti činjenicu da svako ima svoj narativ, ali da se sarađuje. Naveo je i da bi trebalo imati zakonski okvir za negiranje zločina, aludirajući na Srebrenicu, ali ne i kvalifikaciju tog zločina, da li je bio genocid ili ne.

Klarin je kazao da je današnji ratni narativ održava vlast koja je uspostavila prethodni ratni narativ i ako ta vlast bude ugrožena, ti ratni narativi mogu da pokrenu nove sukobe.

Inače, tribinu je moderirala novinarka Danica Vučenić. Među publikom su bile i Nataša Kandić, osnivačica Fonda za humanitarno pravo, profesorka LJubinka Trgovčević, kao i sociološkinja Vesna Pešić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari