Sa kolikom imovinom su novi članovi Vlade ušli u Nemanjinu 11 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Kadrovske promene između prve i druge Vlade Ane Brnabić zapravo i nisu donele toliko novih i nepoznatih lica koliko se očekivalo.

Većina „novih lica“ u Nemanjinoj 11 već godinama unazad se nalazilo na javnim funkcijama, na različitim nivoima vlasti, zbog čega su podlegali zakonskoj obavezi da Agenciji za sprečavanje korupcije prijavljuju svoju imovinu i primanja.

Primanja novih ministara prethodnih godina su se u proseku kretala između sto i sto pedeset hiljada dinara mesečno, sa retkim izuzecima. Buduća ministarka kulture i informisanja Maja Gojković jedna je od onih koja je iskakala iz ovog proseka pošto su njena ukupna primanja u prethodne četiri godine iznosila oko 217 hiljada dinara mesečno.

Gojkovićeva je kao predsednica Narodne skupštine zarađivala platu od 107.000 dinara. Pored toga je kao paušal dobijala malo manje od 29 hiljada, ali i 35 hiljada dinara kao troškove za zakup stana.

Izuzev skupštine, nova ministarka kulture je mesečno primala malo više od 47 hiljada dinara kao predsednica Upravnog odbora Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost.

U dokumentima Agencije za sprečavanje korupcije se navodi da je Gojkovićeva vlasnica dva stana – stan od 55 kvadrata je nasledila, dok je onaj od 102 kvadrata kupila. Prema podacima agencije, vozi automobil marke Pežo 508 iz 2012. godine.

Njena koleginica iz Narodne skupštine Marija Obradović, koja je juče preuzela dužnost ministarke za državnu upravu i lokalnu samoupravu, kao poslanica je zarađivala svega 30 hiljada dinara.

Međutim, razlog tome je što je ona istovremeno bila zaposlena kao službenica Javnog preduzeća Srbijagas, gde joj je plata iznosila 120 hiljada dinara. U prethodnom periodu Obradovićeva je kupila dvosoban stan od 55 kvadrata, kao i automobil marke BMW proizveden 2008. godine.

Za razliku od Obradovićeve koja će morati da se privikne na novo radno mesto, Nikola Selaković neće imati tih poteškoća, imajući u vidu da je već obavljao funkciju ministra pravde u dva mandata.

Novi ministar spoljnih poslova je prethodnih godina, kao generalni sekretar Predsedništva Srbije primao platu u iznosu od 89 hiljada dinara.

Gotovo identičan iznos primao je i kao ministar pravde, s tim što je tada dobijao i još 27 hiljada dinara jer je bio član Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca. Selaković je kupio četvorosoban stan od 98 kvadrata, kao i garažno mesto.

Na nešto skromnija primanja moraće da se privikne i nova ministarka privrede. Anđelka Atanasković je kao generalna direktorka PPT Namenska iz Trstenika zarađivala 150 dinara mesečno.

Pored ovoga, kao predsednica Nadzornog obora Namenske dobijala je i dve hiljada dinara po održanoj sednici. Od imovine u svom vlasništvu, u podacima Agencije za sprečavanje korupcije navodi se nasleđena četvrtina kuće od 100 kvadrata.

Irena Vujović, koja će naredne dve godine rukovoditi Ministarstvom zaštite životne sredine, prethodnih godina je kao predsednica beogradske opštine Savski venac mesečno zarađivala 117 hiljada dinara. U nasledstvo je dobila oko 33 kvadratna metra voćnjaka, a trenutno vozi Hondu marke HR-V iz 2018. godine.

Još jedna političarka koja je iz zakonodavne prešla u izvršnu granu vlasti je i Gordana Čomić, dugogodišnja narodna poslanica Demokratske stranke koja će voditi novoformirano Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Čomićeva je u prethodnom sazivu Narodne skupštine kao potpredsednica ovog tela zarađivala 120 hiljada dinara na mesečnom nivou. Nema ušteđevine, niti imovine na svoje ime.

Isti slučaj je i sa Tatjanom Matić, koja je pre dolaska na čelo Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija bila državna sekretarka u istom ministarstvu.

Ona je obavljajući tu funkciju mesečno zarađivala 88.634 dinara. U nasledstvo je dobila oko 25 ari njive i oko pet ari šume.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari