Savez autizam Srbija: Situacija za osobe sa autizmom u vanrednom stanju popravljena 1Foto: Pixabay/hatice97erol

Predsednica Upravnog odbora Saveza autizam Srbija i majka osobe sa autizmom Vesna Petrović izjavila je danas, uoči uvođenja višednevne zabrane kretanja, da je situacija za osobe sa autizmom u vanrednom stanju popravljena, jer su napravljene procedure po kojima mogu da izlaze napolje i u vreme zabrane kretanja.

Kako je istakla u razgovoru za FoNet, mnogi gradovi su napravili procedure kako bi osobe sa autizmom i njihovi pratioci mogli da dobiju potvrde za izlazak i u vreme zabrane kretanja i oni nemaju limit u kretanju.

Petrović je pojasnila da je suština u tome da osobe sa autizmom dolaze u problem ako imaju rutinu izlaženja i ona se prekine. Ona je dodala da je njen sin miran i da je uključen u aktivnosti u kući, ali da 80 odsto osoba sa autizmom ima problem kada ne može da izlazi.

Petrović je za FoNet rekla da probleme imaju samohrani roditelji dece sa autizmom kada je reč o nabavci, ali da se oni sada snalaze uz pomoć volontera.

Kao poseban problem, ona je istakla strah roditelja šta će biti ako se oni razbole ili ako im dete bude zaraženo i da ne zna kako bi se takva situacija rešila, jer je većina osoba sa autizmom neverbalna, a poseban problem je kada su uplašeni.

Ona je ispričala da su za njenog sina samo za odlazak na pregled kod zubara u redovnim okolnostima imali dugačku proceduru, kako bi ga uveli u anesteziju i da su na tome radili danima i da ne zna kako bi deca sa autizmom reagovala da vide špric kada bi bilo potrebno da im izvade krv.

Na fejsbuk stranici Autizam Srbija objavljen je način na koji roditelji u opštini u kojoj žive u Beogradu mogu poslati zahtev koji treba da sadrži podatke osobe kojoj je potrebna pomoć, podatke osobe koja pruža pomoć, dokaz o ispunjavanju uslova za traženje dozvole – mišljenje lekara ili rešenje o pravu na dodatak za tuđu negu i pomoć i obrazloženje razloga za traženje dozvole.

„Obrazloženje razloga za traženje dozvole na primer – izražena potreba za kretanjem, promenu svakodnevne rutine jako teško podnosi, reaguje panično, agresivno ili autoagresivno. Izlazak u šetnju je neophodan da bi se održalo njegovo dobro zdravstveno i mentalno stanje“, navodi se na fejsbuk stranici udruženja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari