Senat UB bez većine 1Sednica Senata Foto: V. A.

„Istorija će suditi o nama“. Ovim rečima je rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović prokomentarisala ishod izjašnjavanja članova Senata UB o tome da li prihvataju mišljenje Odbora za statutarna pitanja da članovi Statuta Pravoslavno bogoslovskog fakulteta (PBF) koji se tiču blagoslova crkve za zapošljavanje nastavnika i upis studenata, nisu saglasni sa Statutom UB.

Konstatovala je to država, zbog čega i menja Zakon o visokom obrazovanju, ali ne i Beogradski univerzitet. Za pomenuto mišljenje Odbora glasalo je 18 članova Senata, što nije bilo dovoljno da se predlog usvoji (za to je bilo potrebno 24 glasa).

Kakvo je raspoloženje na Univerzitetu o ovom pitanju pokazuje činjenica da je Senat danas radio na ivici kvoruma. Veliki broj članova tog tela se nije pojavio, a pojedini su napustili salu pre izjašnjavanja o mišljenju Odbora.

Da iznenađenje bude veće, ovo mišljenje datira još iz decembra 2019, a godinu i po dana razgovora i pokušaja da se nađe kompromisno rešenje o neusaglašenim statutima PBF i Univerziteta rektorka je nazvala “agonijom”, napominjući da se u javnosti pravi lažna slika da postoji sukob između SPC i Univerziteta u Beogradu.

Popović je napomenula da se Senat ne izjašnjava za to da li je ili ne da PBF bude u sastavu Univerziteta, jer se to ne dovodi u pitanje, da niko na UB ne spori pravo Bogoslovskom fakultetu da ostvaruje svoju misiju, ali da jedno pravo ne može biti zasnovano na kršenju drugog.

Dekan PFB Zoran Ranković je tražio da se Senat ne izjašnjava o mišljenju Odbora za statutarna pitanja, da se ništa “ne lomi preko kolena” i da Radna grupa, koja je osnovana sa ciljem da se pronađe rešenje za neusaglašene statute, nastavi da radi.

Na to je rektorka podsetila da je namera Univerziteta bila da se ovaj problem reši unutar kuće i da se pronađe kompromis kako se ne bi narušavala autonomija univerziteta, ali da je država bez konsultacija sa UB sporne članove Statuta PBF o davanju blagoslova “upakovala” u Nacrt izmena Zakona o visokom obrazovanju.

Rektorka je rekla da vremena za odlaganje nema jer bi se u suprotnom desilo da se izmene Zakona o visokom obrazovanju usvoje, a da Univerzitet u Beogradu nije doneo bilo kakav stav.

Dekan PBF je rekao da Radna grupa nije ispunila zadatak zbog kojeg je  osnovana, da je član tog fakulteta učestvovao samo formalno, ali da nijedna njegova sugestija nije suštinski razmatrana. On je podsetio da su od 2004. godine, kada je PBF vraćen u sastav UB, tri Statutarne komisije prihvatale Statut Bogoslovskog u kome su stajali identični članovi koji se sada negiraju.

Ranković je ocenio da je PBF “doveden u zabludu” jer je Radna grupa, umesto da radi na prevazilaženju neusaglašenosti dva statuta, počela da tumači Statut PBF.

– Da smo to znali mi bismo verovatno imenovali nekog drugog člana, recimo pravnika, a možda bismo rekli kome ne odgovara neka primedbu uputi Ustavnom sudu. Mi smo dovedeni u nepovoljan položaj jer se odstupilo od cilja s kojim je Radna grupa formirana – kazao je Ranković.

Dekan Matematičkog fakulteta Zoran Rakić je kazao da je osnovno pitanje da li Univerzitet želi PBF u svom sastavu ili ne, na šta je rektorka rekla da se to ne dovodi u pitanje i da se razgovara o neusaglašenosti statuta.

– PBF ima šefa koji se zove Sinod, a Univerzitet ima rektora. Njima je važniji Sinod nego rektor – kazao je Rakić, na šta je dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić rekao da te dve stvari nisu za poređenje i upitao: „Ako je nama šef rektor kome on daje i povlači blagoslov?“

Država da povuče predlog

Na sednici su se čuli predlozi da Univerzitet zatraži od države da povuče iz Nacrta izmena Zakona članove koji se tiču blagoslova, pošto se odnose samo na Beogradski univerzitet i da se razgovori nastave kako bi se pronašao kompromis. Rektorka Ivanka Popović je ocenila da je prilično izvesno da će izmene zakona glatko proći uz manje kozmetičke promene iako se “mi mučimo sa željom da nešto učinimo za univerzitet i da odluka koja odgovara jednoj članici ne potopi ceo brod”. Ocenjeno je i da će, ako zakon prođe, to imati dalekosežne posledice po Beogradski univerzitet.

Upis brucoša

Univerzitet u Beogradu raspisao je konkurs za upis nove gerenacije studenata. U prvu godinu na osnovne studije će moći da se upiše oko 13.500 brucoša, na integrisane 1.420, master oko 9.500 i 1.913 na doktorske studije. Vlada Srbije još nije usvojila budžetske kvote, a predlog je napravljen na osnovu projekcija, rečeno je na Senatu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari