Skoplje slavi dan oslobođenja 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Listovi Vreme i Pravda pišu i o obavezi škotskih vojnika da se odreknu tradicionalnih uniformi

List Pravda izveštava da je u Skoplju je proslavljen dan oslobođenja. Prošlo je 27 godina od kada se na bedemima Skoplja razvila oslobodilačka srpska zastava. Na svečenoj proslavi naglašeno je da je Skoplje napredovalo kako arhitektonski, tako i u saobraćaju, higijeni, unapredilo je školstvo i javnu bezbednost.Skoplje slavi dan oslobođenja 2

Škotski vojnici moraće da se odreknu svojih tradicionalnih suknji. Uniformu koja se sastoji od kratkog kaputa, karirane kratnje suknje i debelih carapa moraće da zamene običnom uniformom britanskih vojnika, jer rat zahteva praktično odevanje. Stare škotske uniforme nosiće se samo nasvečanostima, prenosi Pravda.

Pravda piše da je Jozef Tiso izabran za prvog predsednika Slovačke Republike. Po polaganju zakletve stupio je na dužnost.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Vreme prenosi da je Turska koncentrisala 300000 ljudi oko gradova Karsa i Ardahana. To je zona koju sovjetska jermenska republika traži od Turske po naređenju Moskve. Smatra se da ovo pitanje neće narušiti prijateljske tursko-ruske odnose. Ankara demantuje ove navode.

Skoplje slavi dan oslobođenja 3Premijera “Pesma sa ulice” u režiji Bojana Stupice odigraće se u Narodnom pozorištu. Ovo je komedija o ljudima sa periferije koji žele da se uzdignu na visinu slave i bogatstva, piše Vreme.

Vreme piše o redovu Živadinu Markoviću. On je 1917. godine bio na Miletinoj Kosi, položaju solunskog fronta. Pošto svojim izginulim rođacima, prijateljima i saborcima nije mogao da podigne spomenik, on je umesto toga isklesao česmu sa porukom “Palim borcima na pragu mile otadžbine Srbije”.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari