Spremni za odbranu od poplava 1

Terenska vežba u okviru Projekta „Zajednički doprinos unapređenju transnacionalne pripremljenosti za vanredne situacije u slivu Save“ (JENTRAP) održana je prekjuče na Starom gradu u Šapcu.

Pokaznoj vežbi je prethodila simulacija hitne sednice Gradskog štaba za vanredne situacije, na kojoj je Nebojša Zelenović, gradonačelnik Šapca i komandant Štaba, proglasio vanrednu situaciju i pozvao službe da postupe u okviru svojih nadležnosti. Pre pokazne vežbe prisutnima su se na Starom gradu obratili gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović, Nemanja Pajić, predsednik Skupštine grada Šapca i član projektnog tima JENTRAP, i Danijel Marušić, župan Brodsko-posavske županije.

Gradonačelnik Zelenović podsetio je da je nakon poplava koje su zadesile ovaj kraj 2014. godine, Grad preduzeo konkretne mere u okviru svojih nadležnosti i prokopao i uredio više od 100 kilometara vodotokova drugog reda.

– Ukoliko nismo sposobni da pomognemo sami sebi, ne može nam pomoći ni neko drugi. Ovaj projekat smo realizovali sa našim prijateljima iz Hrvatske i on pokazuje da kao odgovorna lokalna samouprava možemo da sarađujemo, da usvajamo iskustva drugih i da dosadašnje nedostatke pretvorimo u prednosti. U okviru ovog projekta vrednu opremu su dobili Štab za vanredne situacije, Dom zdravlja, Zavod za javno zdravlje, Sektor za vanredne situacije i Policija. Zahvaljujući toj opremi svi smo spremniji da delujemo u vanrednoj situaciji, napomenuo je gradonačelnik Šapca i komandant Štaba za vanredne situacije.

Nemanja Pajić, član projektnog tima JENTRAP, ocenio je da je za Grad Šabac velika čast što je deo tima na ovom projektu.

– Kroz učešće u projektu razvila se dobra saradnja između Šapca i Brodsko-posavske županije, a to je i najveći benefit, dobri međuljudski odnosi. Danas potvrđujemo da smo mnogo opremljeniji i spremniji nego 2014. godine. Još jedna dobra strana ovog projekta je što opremu, ako za to bude potrebe, možemo da pozajmimo od naših prijatelja iz Hrvatske, istakao je Pajić.

Partner grada Šapca na ovom projektu je Brodsko-posavska županija, a u realizaciju su uključene i sve nadležne institucije sa obe strane granice: Razvojna agencija Brodsko-posavske županije d.o.o., Zavod za javno zdravlje Šabac, Zavod za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije, Hrvatska gorska služba spašavanja – stanica Slavonski Brod, Vatrogasna zajednica Brodsko-posavske županije.

Predstavnik Brodsko-posavske županije na pokaznoj vežbi u Šapcu, župan Danijel Marušić, zahvalio se predstavnicima Grada Šapca na gostoprimstvu i dobroj saradnji u projektu.

Cilj projekta je priprema za vanredne situacije, posebno poplave i ublažavanje štete nastale od poplava. Vrednost projekta je 444.452 evra, a finansiran je sredstvima Evropske unije, iz IPA fondova, u okviru CBC (Cross border cooperation) programa prekogranične saradnje Hrvatska – Srbija. Grad Šabac je u okviru donacije dobio čamce za spasavanje, crpne pumpe, terenska vozila, sve ono što je nedostajalo tokom poplava 2014. godine. Sava je dostigla maksimum od 665 centimetara, znatno više od najvišeg do tada zabeleženog vodostaja od 590 centimetara. U odbrani od poplava učestvovali su pripadnici Vojske, policije kao i velik broj dobrovoljaca. Sava se nije izlila, ali je ostala obaveza države da izgradi obaloutvrdu kod Čevrntije u dužini od 5,2 kilometra, kao najslabiju tačku nasipa. U nebranjenom delu u šabačkom kraju poplavljeno je nekoliko hiljada hektara oranica, a šteta je procenjena na više od milijardu dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari