Srbija pri vrhu lestvice u Evropi po smrtnosti od kancera 1Foto: kancer.rs

Eliminisanjem faktora rizika kao što su pušenje, gojaznost i alkoholizam kao bolest, i prihvatanjem zdravog stila življenja, pojavljivanje zloćudnih bolesti može da se redukuje i do 40 odsto.

Pritom, to je istovremeno i prevencija kardiovaskularnih ali i svih drugih hroničnih bolesti. Bitno je i da se građani odazovu na skrininge za rano otkrivanje raka dojke, raka debelog creva, grlića materice.

Možda se time neće smanjiti broj novoobolelih ali će se smanjiti smrtnost od kancera, gde je Srbija pri vrhu lestvice u Evropi, rekao je juče prof. dr Radan Džodić, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, uoči početka 55. Kancerološke nedelje, koja se održava od 31. oktobra do 3. novembra u Hotelu Crowne Plaza u Beogradu.

U organizaciji Kancerološke sekcije Srpskog lekarskog društva i Sekcije sestara u onkologiji UMSTBS, istovremeno sa Kancerološkom nedeljom, održavaju se i 32. Simpozijum medicinskih sestara-tehničara onkoloških institucija Republike Srbije kao i 12. Forum za onkološke pacijente.

– U oblasti onkologije svakodnevno se dešava nešto novo. Znanje se stiče iskustvom i radom uz puno entuzijazma. Ali kad se deli, znanje raste.

Osnovni cilj ovakvih susreta je da podelimo znanje iz oblasti onkologije, da lekari i svi drugi koji se bave onkologijom mogu da čuju novine u genetici, imunoterapiji, hirurgiji tireoidnog kancera, hirurgiji metastatske bolesti, i drugim, brojnim segmentima ove grane medicine- rekao je dr Džodić.

On je naglasio da je onkologija u Srbiji poslednjih godina napredovala u više segmenata, pa je sa poslednjeg mesta preskočila trećinu zdravstvenih sistema Evropske unije na lestvici. Džodić je istakao da su zdravstvene ustanove opremljenije za duplo više linearnih akceleratora, čime jedan aparat za radio terapiju dolazi na 250.000 stanovnika.

– To je zlatni standard razvijenih zemalja Evrope. Radioterapijski centri su dograđeni, završeni, a lista zakazanih pacijenata se smanjuje. Na liste lekova koje pokriva RFZO uvršteni su i novi lekovi za rak dojke, jajnika, melanom kože, za pluća, a uvedena je i palijativna medicina, koja zbrinjava teško obolele pacijente od pojave prvih simptoma bolesti. Onkologija ide krupnim koracima, ona više nije siroče srpske medicine, već jedna prestižna grana- zaključio je dr Džodić.

Nikada više odbranjenih doktorskih teza

– Najveći rezultat razvoja onkologije poslednjih godina je najpre u učenju, jer je na šestoj godini studija medicine uveden predmet klinička onkologija, formirane su i doktorske studije iz te oblasti, kao i specijalizacija iz internističke onkologije. Od kada je formirana katedra 1974, nikada nije bilo više odbranjenih doktorskih teza i subspecijalističkih studija, rekao je prof. Džodić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari