Šta sve matematika može da bude 1

Povodom Svetskog dana matematike, „Službeni glasnik“ predstavio je danas knjigu „Savršena strogost“, Maše Gesen, o genijalnom ruskom matematičaru Grigoriju Perelmanu.

Perelman je rešio najteži matematički problem svih vremena, odnosno, dokazao Poenkareovu hipotezu, a zatim odbio Fildsovu medalju i nagradu instituta „Klaj“ vrednu milion dolara za rešenje ovog matematičkog problema.

Petar V. Arbutina, izvršni direktor u Glasniku, rekao je da ova knjiga govori o tome šta matematika može da bude, jer tu nauku mnogi svrstavaju u jedan veoma uzak stereotip. Konstatovao je da knjiga govori o vrhunskom i uzvišenom naučniku, kome je udelio epitet „belog monaha“, osvrnuvši se na odbijanje nagrade od milion dolara.

– Prema novcu kao jednoj suštinskoj banalnosti nije imao odnos, što pokazuje Perelmanov sistem vrednosti, ističe Arbutina.

Miloljub Albijanić, profesor na fakultetu FEFA, osvrnuo se na istraživački put koji naučnici prolaze kroz svoj životni vek, etici, odnosu prema ljudima, kao i društvu uopšte.

– Perelman ima dobre matematičke gene, rekao je Albijanić, objašnjavajući da je najblistaviji matematički um nastavio put svoje majke koja je odustala od diplomskog u matematici.

Aleksandar Lipkovski, profesor na Matematičkom fakultetu, opisao je Perelmana kao individuu koja je svoju vrednost suprotstavila masi.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari