U Srbiji 227 novoobolelih i još pet preminulih, ukupno 8.724 zaražena i 173 umrla 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

U poslednja 24 sata u Srbiji je registrovano 227 novih slučajeva oboljevanja od korona virusa, ali i još pet smrtnih slučajeva. Od početka epidemije u našoj zemlji je zabeleženo 8.724 obolela i 173 preminula.

Ukupno je do sada testirano 78.942 osobe, a u poslednja 24 sata njih 5.579 od kojih je oko četiri odsto pozitivnih.

Na hospitalizaciji se nalazi u ovom trenutku 2.470 pacijenata, od kojih je 78 na respiratorima.

Izlečene su za sada 1.292 osobe.

Procenat smrtnosti u ovom trenutku je 1,98 odsto.

U 33 ustanove socijalne zaštite registrovano je 570 korisnika i 131 zaposleni pozitivan na korona virus, od kojih su izlečena 92 korisnika i 41 zaposleni.

Epidemiolog Predrag Kon je rekao da podaci jasno ukazuju na smirivanje stanja, ali da oprez i dalje postoji jer u manjim mestima se pojavljuju „džepovi osetljivih“ i virus nalazi način da i dalje preživi.

„Trenutno imamo situaciju da u velikim gradovima imamo manji procenat zaraženosti među testiranima, što je epidemiološki veoma dobro. Imamo razloga da budemo malo i zadovoljni“, naveo je Kon.

Što se tiče prvomajskih praznika, on je dodao da epidemiolozi imaju čvrst stav da je potrebno ostati na vrlo oštrim merama još ovaj put.

„Biće oko toga savetovanja već večeras, a sutra će ponovo biti razmatrano na kriznom štabu. Podaci su ohrabrujući, ali je potrebno da se držimo striktnih mera jer je poslednji trenutak kada je moguće da nešto zabrljamo . Zabrana kontakata nadalje postoji. Moramo štititi starije kako god da bude situacija. Jasno je da će sve ovo morati kad-tad da se skine, ali moramo imati u svesti da moraju da se štite stariji od 65 godina“, naglasio je Kon.

Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ Darija Kisić Tepavčević istakla je da nošenje maski u zatvorenim prostorima itekako ima smisla, a da na otvorenom nije neophodno ali „takođe ima značaja“.

„Vraćamo se normalnim životnim aktivnostima, rezultati su sve povoljniji, ali ne smemo da zaboravimo da postoji ovaj virus“, rekla je ona.

Ako se pogleda procenat obolelih u odnosu na testirane, vidi se da zemlje regiona u poređenju sa Srbijom imaju manji postotak zaraženih. Dok je u Hrvatskoj i Sloveniji taj procenat ispod jedan odsto u Srbiji je bio 6,4 procenta.

Članica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da epidemiološki „indikatori ohrabruju“ i poručila da, bez obzira kakve odluke budu donete o merama ograničenja kretanja za prvomajske praznike, opuštanja ne sme biti i da je „odgovornost na nama samima“.

Više od polovine ispitanih građana širom Srbije, njih 57,7 odsto, podržalo je mere koje je u borbi protiv korona virusa preduzela Vlada Srbije, dok njih 29,1 odsto njih smatra da nije bilo potrebno uvoditi vanredno stanje, pokazao je prvi deo istraživanja javnog mnjenja koje je od samog proglašenja epidemije sproveo istraživački tim Nove srpske političke misli (NSPM).

Najmanje 217.439 osoba je umrlo u svetu od korona virusa od decembra 2019. kada se virus pojavio u Kini, dok je više od 3.104.330 zaraženih, pokazuju podaci koje je danas prikupila agencija Frans pres.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari